| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Najem lokalu z kasą fiskalną

Najem lokalu z kasą fiskalną

Zgodnie z projektem rozporządzenia kolejni podatnicy mieliby obowiązek instalowania kas. Wynajmujący mieszkania musieliby stosować kasę fiskalną lub zarejestrować się jako podatnicy VAT. Instalowania kasy można by jednak uniknąć w przypadku przekazywania zapłaty pocztą lub na rachunek bankowy.

- Wbrew pozorom problem jest dość powszechny, gdyż obejmie przykładowo wszystkich wynajmujących mieszkania. Zazwyczaj osoby te nawet nie wiedzą, że są podatnikami zwolnionymi z VAT, a podatek dochodowy często rozliczają na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - wyjaśnia Rafał Kłagisz. Jak podkreśla, w przypadku wejścia w życie proponowanych w projekcie rozporządzenia zmian osoby wynajmujące mieszkania będą musiały zakupić kasę i stosować ją do wystawienia np. jednego paragonu w miesiącu lub zarejestrować się jako podatnicy VAT i wystawiać faktury, prowadzić rejestry i składać deklarację. Sama rejestracja na VAT może nie być sprawą łatwą, gdyż podatnik powinien wykonywać jakiekolwiek czynności opodatkowane, a nie tylko zwolnione. Większość wynajmujących będzie więc musiała zaopatrzyć się w kasy i ponosić koszty z tym związane. Można spodziewać się, że będą przerzucać ten koszt na najemców lub przechodzić do szarej strefy. Pamiętać należy, że niedopełnienie obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kasy fiskalnej jest penalizowane według przepisów kodeksu karnego skarbowego.

Są też szczególne przypadki, gdy będzie można uniknąć zainstalowania kasy. Będzie tak wtedy, gdy np. zapłata za usługi nastąpi za pośrednictwem poczty lub na rachunek bankowy, o ile z ewidencji i dowodów wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła.

Okazuje się, że przedsiębiorca, który jest już zarejestrowanym podatnikiem i dla którego nie będzie problemem wystawianie faktur, nie będzie instalował kas, natomiast np. emerytka, która wynajmuje pokoje studentom i osiąga z tego tytułu obroty przekraczające odpowiednie limity, będzie musiała zakupić kasę, fiskalizować ją, zgłaszać, serwisować itp. W zamian będzie mogła otrzymać zwrot części wydatków poniesionych na nabycie tego urządzenia.

- Nie wiadomo, czy taki był cel Ministerstwa Finansów. W każdym razie jest jeszcze czas na zmianę regulacji zawartych w projekcie rozporządzenia. Wejście w życie przepisów w zaproponowanym obecnie kształcie mogłoby być bardzo niekorzystne dla wielu osób - ocenia Andrzej Nikończyk.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Nowe rozporządzenie o kasach fiskalnych

KRZYSZTOF TOMASZEWSKI

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK