| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Najem lokalu z kasą fiskalną

Najem lokalu z kasą fiskalną

Zgodnie z projektem rozporządzenia kolejni podatnicy mieliby obowiązek instalowania kas. Wynajmujący mieszkania musieliby stosować kasę fiskalną lub zarejestrować się jako podatnicy VAT. Instalowania kasy można by jednak uniknąć w przypadku przekazywania zapłaty pocztą lub na rachunek bankowy.


Jak już informowaliśmy, opublikowany został projekt nowego rozporządzenia dotyczącego kas rejestrujących. Przypomnijmy, że obecne rozporządzenie obowiązuje do 30 czerwca 2008 r. (warto jednak pamiętać, że część zwolnień ma wygasnąć od września 2008 r.). Jeśli minister finansów nie wydałby nowego rozporządzenia, to wszyscy musieliby stosować kasy rejestrujące.

- Projekt nowego rozporządzenia w sprawie kas co do zasady przedłuża zwolnienia obowiązku ich stosowania do 31 grudnia 2008 r., ale część czynności i podatników nie będzie już objęta zwolnieniami - wyjaśnia Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy z kancelarii podatkowej Ożóg i Wspólnicy. Jak podkreśla, ze zwolnienia nie będą już korzystali wszyscy podatnicy zajmujący się dostawą wyrobów tytoniowych (PKWiU 16.00), napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 proc. oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 proc. (bez względu na symbol PKWiU) dokonujących sprzedaży wyrobów tytoniowych i alkoholowych. Dla tych podatników przewidziano obowiązek rejestracji obrotów za pomocą kas fiskalnych od 1 listopada 2008 r.

- Przewiduje się wprowadzenie nowej zasady dla niektórych zwolnień - mówi Tomasz Siennicki, doradca podatkowy z kancelarii podatkowej Ożóg i Wspólnicy. Jak wyjaśnia, nowa zasada polega na tym, że po 31 października 2008 r. niektórzy podatnicy będą zwolnieni ze stosowania kasy, o ile zapewnią dokumentację wykonywanych czynności poprzez wystawienie faktur zawierających dane identyfikujące nabywców. Dotyczy to następujących usług: krótkotrwałego zakwaterowania; przechowywania i dozoru mienia; w zakresie wynajmowania nieruchomości; obsługi nieruchomości na zlecenie (np. zarządcy nieruchomości); rzeczoznawstwa w ramach usług architektonicznych i inżynierskich; rekrutacji i pozyskiwania personelu; detektywistycznych i ochroniarskich; a także usług komercyjnych pozostałych, gdzie indziej niesklasyfikowanych (nie dotyczy jednak targów i wystaw, gdzie muszą być stosowane kasy fiskalne).

- Aby zrozumieć, na czym polega zmiana, należy zauważyć, że obecnie podatnicy wykonujący wspomniane usługi nie muszą stosować kas bez względu na wielkość obrotów - wyjaśnia Rafał Kłagisz, doradca podatkowy z kancelarii podatkowej Ożóg i Wspólnicy. Jednak, jak podkreśla ekspert, wielkość obrotów może skutkować u niektórych podatników możliwością korzystania ze zwolnienia podmiotowego od VAT przewidzianego w art. 113 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). W takim bowiem przypadku podmioty są podatnikami VAT zwolnionymi i mają wyłącznie obowiązek prowadzenia ewidencji dziennej sprzedaży.

Jak wyjaśnia Andrzej Nikończyk, odliczenie od kas przysługuje zarówno podatnikom zwolnionym (w postaci zwrotu wydatków na kasę), jak i podatnikom VAT czynnym (poprzez odliczenie od podatku należnego). Zgodnie z proponowaną regulacją podatnicy będą mogli po 31 października 2008 r. nie stosować kas, jeśli świadczenie wszelkich usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych wymienionych w tej pozycji jest dokumentowane przez podatnika fakturą, w której zawarte są dane identyfikujące odbiorcę. I tu się zaczyna problem.

- Dotychczas zwolnienie to obejmowało podatników VAT czynnych i zwolnionych z tego podatku. Od 1 listopada 2008 r. będą mogli z niego korzystać tylko podatnicy VAT czynni (tylko oni są bowiem uprawnieni do wystawiania faktur, a więc mogą spełnić warunki do zwolnienia) - mówi Tomasz Siennicki. Zatem podatnicy VAT zwolnieni podmiotowo (którzy dziś tylko prowadzą ewidencję dzienną) będą musieli zainstalować kasy, ponosić koszt ich eksploatacji i serwisu (obowiązkowo co roku) i utrzymać działalność co najmniej trzy lata, żeby nie musieć oddawać zwróconych przez fiskusa wydatków na zakup kasy (co podroży koszty tej działalności i będzie wpływać na zysk). Jeżeli będą chcieli skorzystać ze zwolnienia ze stosowania kasy fiskalnej, to będą musieli zarejestrować się na VAT albo przyjmować zapłatę wyłącznie przelewem lub za pośrednictwem poczty.

Kasy okazują się dodatkowym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy obliczaniu zasadności prowadzenia danej działalności jako zwolnionej od podatku od towarów i usług lub jako opodatkowanej VAT.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK