REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wszystkie projekty zmian w VAT zostaną scalone

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Biuro legislacyjne pracuje nad scaleniem wszystkich przedstawionych w Sejmie projektów nowelizacji ustawy o VAT. Do formalnego scalenia jeszcze nie doszło. Powinno się to odbyć w najbliższy wtorek - 16 września.

ROZMOWA

Autopromocja

Ustawę o VAT czeka sporo zmian. W Sejmie znajduje się w sumie 11 projektów zmieniających tę ustawę. Czy takie rozdrobnienie nie spowoduje większego zamieszania niż pożytku?

- Rozdrobnienie nigdy nie jest dobre. Jednak teraz mamy do czynienia z bardzo specyficzną sytuacją. Po pierwsze, nie jest to nic nowego. Nie należy liczyć projektów na sztuki. Zawsze było tak, że przy okazji jednego np. rządowego projektu nowelizacji ustawy o VAT wielu posłów zgłaszało swoje poprawki, co powodowało, że z jednego projektu tworzonych było kilkadziesiąt inicjatyw ustawodawczych. Na końcu i tak dochodziło do scalenia poprawek w jeden projekt. Obecnie sytuacja jest o tyle inna, że mamy trzy główne projekty noweli VAT: rządowy, PO i PiS. Jednak one wszystkie wywodzą się z jednego pnia - są one pochodną projektu opracowanego w poprzedniej kadencji Sejmu w komisji, której przewodniczył poseł Wawryniewicz. Tamten projekt był dopracowany do końca, ale umarł śmiercią nagłą wraz z zakończeniem kadencji Sejmu.

Ale przy pracach nad tymi zmianami też pojawią się poprawki.

- Tak. Mamy kilka poprawek, zwłaszcza do projektów wywodzących się z Komisji Przyjazne Państwo, które w gruncie rzeczy mogłyby być zebrane w jedną całość.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sporo z zaproponowanych rozwiązań zostało już przyjętych podczas ostatnich posiedzeń Komisji Finansów Publicznych. Czy dojdzie do scalenia wszystkich poprawek do VAT w jeden projekt?

- Tak. Prace Komisji były prowadzone w ten sposób, że wszystkie te projekty zostaną teraz przedstawione jako jedna duża nowelizacja ustawy o VAT. Do formalnego scalenia jeszcze nie doszło. Powinno się to odbyć w najbliższy wtorek - 16 września.

Które zmiany są najważniejsze?

- Nie można wskazać na jedną czy dwie. Jest wiele dobrych i oczekiwanych przez przedsiębiorców rozwiązań.

Podajmy przykład?

- Dopuszczenie rozliczania VAT importowego przez deklaracje. Od bardzo dawna ze względu na przepływy finansowe podatnicy czekali na to rozwiązanie, głównie podmioty zagraniczne, które mają dużo eksportu, produkcji. Kolejną rzeczą są uproszczenia dla składów konsygnacyjnych. W niektórych biznesach kwestia kluczowa, upraszczająca obrót międzynarodowy. Na pewno wzrośnie atrakcyjność Polski dla inwestorów zagranicznych po wprowadzeniu tych zmian.

Warto wspomnieć o kwartalnych deklaracjach.

- Oczywiście. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest pomysł wprowadzenia możliwości składania kwartalnych deklaracji VAT dla wszystkich podatników.

Ważne będą też zmiany dotyczące zwrotu VAT.

- Tak. Zostanie wprowadzony jeden termin dla zwrotu podatku - 60-dniowy poza podatnikami rozpoczynającymi działalność gospodarczą. I jeszcze jedna ważna kwestia - będzie można występować o zwrot podatku na takich samych zasadach również wtedy, gdy jeszcze nie ma się sprzedaży. Dziś w takich przypadkach stosowane jest fatalne rozwiązanie w postaci zwrotów zaliczkowych.

Znikają sankcje VAT?

- To zmiany fundamentalne. Po raz pierwszy w historii VAT nie będziemy mieć sankcji w ustawie o VAT. Miejscem sankcji jest przecież kodeks karny skarbowy.

 

Mamy też przepisy w ustawie o VAT, które są niezgodne z prawem UE. Czy to się zmieni?

- Tak. Przykładem może być opodatkowanie VAT nieruchomości. Projekty noweli VAT zakładają analogiczne rozwiązania, jakie w tym zakresie występują w dyrektywie unijnej, tzn. generalne zwolnienie dla obrotu nieruchomościami z prawem wyboru opodatkowania. To będzie pierwszy przypadek opcji opodatkowania. Jeśli coś będzie zwolnione z VAT, to podatnik pod pewnymi warunkami będzie mógł wybrać sposób opodatkowania. To będzie bardzo ciekawe rozwiązanie. Będzie bowiem wymagało każdorazowej analizy, czy opodatkowanie w takim przypadku się opłaca.

Jest jeszcze kaucja gwarancyjna...

- To prawda. Przy zgodności z prawem unijnym warto wspomnieć o kaucji gwarancyjnej. Zostanie ona zlikwidowana. Nie jest to sprawa kluczowa, ale nagłośniona m.in. przez sprawę Alicji Sosnowskiej przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości, który uznał kaucję za niezgodną z prawem unijnym.

Czy ta nowelizacja w końcu zostanie uchwalona?

- Wszystko wskazuje na to, że się uda. Niewiele złego może się w tym zakresie jeszcze wydarzyć. Na przedstawione propozycje zgadza się PiS, PO i Ministerstwo Finansów. Kto w takim razie miałby powiedzieć nie... Mimo że etap legislacyjny zakłada jeszcze kilka etapów, jest ogromna szansa, że nowelizacja ustawy o VAT w końcu będzie uchwalona.

Po uchwaleniu tych zmian marszałek Sejmu powinien podjąć inicjatywę ogłoszenia tekstu jednolitego ustawy o VAT?

- Jedyną wartością tekstu jednolitego jest przenumerowanie artykułów. Wszystkie publikatory na rynku i tak wydają teksty ujednolicone ustaw. Ja osobiście nie odczuwam potrzeby tworzenia tekstu jednolitego.

Fot. Wojciech Górski

Krzysztof Sachs, partner Ernst & Young

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od kiedy KSeF?

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

REKLAMA