| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Zbliża się ostateczny termin rozliczenia rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych. Rozliczając się z podatku za 2004 r. niektórzy podatnicy po raz pierwszy będą składać urzędowi skarbowemu więcej niż jedno zeznanie. Wymóg taki wynika nie tylko z wprowadzenia przez ustawodawcę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w formie liniowej, ale także odrębnego trybu rozliczania niektórych dochodów z kapitałów pieniężnych.

3. dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach o szkolnictwie wyższym (...),
– podatek może być określony, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględnieniem art. 7, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.
Zaznacza się, iż w omawianym przypadku ma zastosowanie art. 6 ust. 4 pkt 1, a nie pkt 3, jak powołał organ podatkowy (dziecko małoletnie).
Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. (...) – zgodnie z postanowieniami art. 6 ust. 5 powołanej wyżej ustawy.
Zgodnie natomiast z art. 6 ust. 8 cytowanej powyżej ustawy, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2003 roku – sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 ze zm.).
Biorąc zatem pod uwagę treść powołanego wyżej artykułu, nie będzie Pan miał możliwości skorzystania z preferencyjnego rozliczenia dochodów w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dzieci, ponieważ w stosunku do Pana mają zastosowanie ww. przepisy ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym.
WAŻNE!
Prawa do rozliczenia na preferencyjnych zasadach u osób samotnie wychowujących dzieci nie wyłącza – podobnie jak w przypadku małżonków – osiąganie opodatkowanych w formie ryczałtu ewidencjonowanego przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
Prawo to jest jednak wyłączone, jeśli osoba samotnie wychowująca dziecko zdecydowała się na wybór liniowej formy opodatkowania w odniesieniu do dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Przykład
Mariola Kwiecińska jest osobą stanu wolnego i samotnie wychowuje syna. Źródłem jej dochodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Oprócz tego uzyskuje niewielkie dochody z umów zlecenia. Pani Mariola na 2004 r. wybrała liniową formę opodatkowania w odniesieniu do dochodów z działalności gospodarczej. Taka decyzja sprawiła, że nie będzie ona mogła rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dziecko.
reklama

Źródło:

Monitor Księgowego

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Macuga

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »