| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Zbliża się ostateczny termin rozliczenia rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych. Rozliczając się z podatku za 2004 r. niektórzy podatnicy po raz pierwszy będą składać urzędowi skarbowemu więcej niż jedno zeznanie. Wymóg taki wynika nie tylko z wprowadzenia przez ustawodawcę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w formie liniowej, ale także odrębnego trybu rozliczania niektórych dochodów z kapitałów pieniężnych.

6) chcą się rozliczyć wspólnie z małżonkiem albo na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci.
Do grupy tej zaliczają się również emeryci i renciści mający poza emeryturą bądź rentą jeszcze inne dochody (np. z umów zlecenia lub o dzieło, z honorariów autorskich, najmu).
Powstaje pytanie, czy jeśli nie osiągnie się w roku podatkowym żadnych dochodów albo osiągnięte dochody nie przekraczają kwoty wolnej od podatku, istnieje konieczność złożenia zeznania rocznego.
W pierwszym przypadku odpowiedź jest oczywiście negatywna – nie ma obowiązku złożenia zeznania w sytuacji braku jakichkolwiek dochodów, chyba że osoba taka poniosła wydatki mieszkaniowe objęte ulgami na zasadzie praw nabytych. Wydatki te bowiem podlegają odliczeniu od podatku obliczonego za lata następne, aż do ich całkowitego odliczenia, jeśli kwota przysługujących z tytułu ich poniesienia odliczeń przekracza kwotę podatku przypadającego od danego podatnika. Zatem osoba, która złoży zeznanie tak zwane zerowe i wykaże w nim odliczenie od podatku przysługujące jej z tytułu poniesienia wspomnianych wydatków, będzie mogła kontynuować korzystanie z ulgi w latach następnych, kiedy osiągnie dochody pozwalające na dokonanie odliczeń.
Natomiast w przypadku gdy osiągnięte dochody nie przekroczyły kwoty wolnej od podatku (w 2004 r. to kwota 2790 zł), wówczas trzeba złożyć zeznanie. Można bowiem w ten sposób odzyskać pieniądze zapłacone w ciągu roku w formie zaliczki od tych dochodów, a w przypadku poniesienia wydatków na cele mieszkaniowe objęte ulgami na zasadzie praw nabytych – kontynuować odliczenia z tego tytułu w latach następnych.
Przykład
Jerzy Nowicki w trakcie 2004 r. zawarł kilka umów o dzieło na wykonanie projektów drobnych gadżetów reklamowych. Po zsumowaniu dochody z tego tytułu wyniosły 2500 zł. Pan Nowicki mimo nieprzekroczenia kwoty wolnej od opodatkowania powinien złożyć do właściwego dla siebie urzędu zeznanie roczne, gdyż w ten sposób odzyska w całości kwotę potrąconą tytułem zaliczek od tych umów.
Wspólne rozliczenie małżonków
Ustawodawca przewidział preferencyjne zasady rozliczeń dla niektórych podatników. Należą do nich małżonkowie i osoby samotnie wychowujące dzieci.
W odniesieniu do małżonków preferencyjne traktowanie polega na tym, że mają oni prawo do określenia podatku rocznego na imię obojga w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Kłosińska-Pyka

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK