| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Zbliża się ostateczny termin rozliczenia rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych. Rozliczając się z podatku za 2004 r. niektórzy podatnicy po raz pierwszy będą składać urzędowi skarbowemu więcej niż jedno zeznanie. Wymóg taki wynika nie tylko z wprowadzenia przez ustawodawcę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w formie liniowej, ale także odrębnego trybu rozliczania niektórych dochodów z kapitałów pieniężnych.

Odnosząc się do literalnego brzmienia wyżej wymienionego art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – przepis ten odnosi warunek „czasowy”, obejmujący rok podatkowy, jedynie do pozostawania małżonków w związku małżeńskim.
Mają zatem Państwo prawo do określenia podatku rocznego za 2003 r. na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.
Dodatkowo należy zauważyć, że zgodnie z art. 6 ust. 10 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sposób opodatkowania, o którym wyżej mowa, nie ma zastosowania do podatników, którzy wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym określonym w ust. 2 złożą po terminie, o którym mowa w art. 45 ust. 1 ustawy, tj. po 30.04.2004 r.
W terminie do 30.04.2004 r. winni Państwo zatem złożyć wniosek o wspólne opodatkowanie dochodów za 2003 r., a w przypadku złożenia indywidualnych zeznań o dochodach za 2003 r. złożyć zeznanie korygujące do 30.04.2004 r.
Jeśli zatem powyższe warunki są spełnione, to aby móc opodatkować się wspólnie, małżonkowie muszą przede wszystkim skutecznie złożyć wniosek o wspólne opodatkowanie w zeznaniu rocznym (przez zaznaczenie w poz. 6 formularza PIT-36 i 37 kwadratu „Wspólnie z małżonkiem”) oraz podpisać zeznanie składane wspólnie (w części M formularza PIT-36 lub w częś- ci I formularza PIT-37).
Wniosek o wspólne opodatkowanie małżonkowie muszą złożyć w terminie złożenia zeznania, czyli zasadniczo do końca kwietnia roku następnego za rok poprzedni. Ponieważ w 2005 r. 30 kwietnia przypada w sobotę, to termin ten ulega przesunięciu na poniedziałek 2 maja. Jeśli małżonkowie złożyliby taki wniosek po upływie ustawowego terminu, to nie zostanie on niestety uwzględniony.
WAŻNE!
Termin ten bowiem jest terminem o charakterze materialnoprawnym i nie podlega przywróceniu. Jego niezachowanie oznacza tym samym utratę prawa do wspólnego rozliczenia się przez małżonków za dany rok podatkowy.
Przykład
Państwo Kalinowscy za 2003 r. rozliczyli się odrębnie na podstawie otrzymanych od płatników informacji PIT-11 oraz PIT-8B (dochody żadnego z nich nie przekroczyły pierwszego progu skali podatkowej). Pod koniec 2004 r. okazało się, że pan Kalinowski otrzymał skorygo- wany PIT-11, z którego wynikało że jego dochody są znacznie wyższe, a uwzględnienie tych dochodów w łącznej kwocie dochodów wykazanych w zeznaniu spowoduje, że pan Kalinowski przekroczy drugi próg skali podatkowej, co będzie skutkować koniecznością dopłacenia sporej kwoty podatku.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

FC NIKMARK

Agencja Marketingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK