| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenia podatkowe małżonków i byłych małżonków

Rozliczenia podatkowe małżonków i byłych małżonków

Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego orzeczenie separacji ma takie same skutki prawne jak rozwiązanie małżeństwa przez rozwód. Odnosi się to również do regulacji podatkowych, bowiem orzeczenie separacji powoduje powstanie między małżonkami rozdzielności majątkowej.
Zarówno więc w przypadku rozwiedzionych małżonków, jak i tych, w stosunku do których sąd orzekł separację, stosuje się zasadę oddzielnego rozliczenia z podatku przez każdego z małżonków.
Małżonek rozwiedziony lub będący w separacji, który wychowuje dziecko (dzieci), może jednak skorzystać z możliwości obniżenia podatku, rozliczając się wspólnie z dzieckiem.
Zgodnie z ustawą o PIT, osoby samotnie wychowujące dzieci mogą łącznie opodatkować swoje dochody.
Podatek w przypadku osób samotnie wychowujących dziecko określa się w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów takiej osoby. Do dochodów tych nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany. Z możliwości wspólnego opodatkowania dochodów z dzieckiem nie skorzystają te osoby samotnie wychowujące dzieci, które osiągają dochody opodatkowane ryczałtem, kartą podatkową albo 19-proc. stawką podatku.
Osoba samotnie wychowująca dziecko może się rozliczyć w opisany sposób, pod warunkiem że złoży podpis pod wnioskiem w sprawie wspólnego opodatkowania z dzieckiem, który znajduje się w zeznaniu rocznym.
Ustawodawca zastrzegł jednak, że z takiego preferencyjnego opodatkowania skorzystają tylko ci samotni rodzice oraz inne osoby, które samotnie wychowują:
• dzieci małoletnie,
• dzieci, bez względu na ich wiek, na które, zgodnie z odrębnymi przepisami, pobierany był zasiłek pielęgnacyjny,
• dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach o szkolnictwie wyższym, lub w przepisach o wyższych szkołach zawodowych, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku
Jeżeli dziecko ma dochody
Zgodnie z art. 7 ustawy o PIT dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku dolicza się do dochodu rodziców lub osób samotnie wychowujących dziecko. Dotyczy to np. renty rodzinnej otrzymywanej po zmarłym ojcu lub matce.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK