| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenia podatkowe małżonków i byłych małżonków

Rozliczenia podatkowe małżonków i byłych małżonków

Rozliczenia podatkowe małżonków i byłych małżonków
Decydując się na zawarcie związku małżeńskiego, raczej nie myślimy o tym, jakie wynikną z tego korzyści podatkowe. A jest się nad czym zastanawiać. Otóż, spośród niewielu możliwości obniżenia podatku pozostała ta dotycząca wspólnego rozliczenia małżonków. Podatnicy będący małżonkami mogą łącznie opodatkować osiągnięte przez nich dochody. Jeżeli jednak okaże się, że małżonkom się to nie opłaca bądź nie spełniają wszystkich warunków, wówczas powinni złożyć dwa, a nie jedno zeznanie podatkowe. Dotyczy to również małżonków, w przypadku których jedno z nich osiąga dochody opodatkowane ryczałtem albo kartą podatkową. Małżonkowie mogą również wspólnie prowadzić działalność gospodarczą i korzystać z 19-proc. stawki podatku. Sytuacja może się bardziej komplikować, jeżeli tylko jeden z małżonków wybrał 19-proc. stawkę podatku. W tym dodatku postaram się doradzić państwu, jak korzystnie opodatkować dochody, będąc małżonkiem, oraz jak powinny się rozliczać osoby po rozwodzie, które samotnie wychowują dzieci.
Wspólne rozliczenie podatku
Generalnie, zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów.
Niemniej jednak ustawodawca przewidział w ustawie o PIT preferencję podatkową dla małżonków, która polega na wspólnym rozliczeniu. Niewątpliwie jest to rozwiązanie korzystne, gdyż w wielu przypadkach stanowi możliwość obniżenia podatku, jaki małżonkowie musieliby zapłacić w sumie, gdyby rozliczali się oddzielnie. Tak więc rozliczenie łączne małżonków może być bardzo korzystne, co zresztą łatwo sprawdzić przed podjęciem decyzji o wspólnym opodatkowaniu.
Ponieważ wspólne (łączne) opodatkowanie dochodów osiągniętych przez małżonków jest pewnego rodzaju przywilejem podatkowym, możliwość skorzystania z niego obwarowana jest koniecznością spełnienia określonych w ustawie o PIT warunków.
Małżonkowie, którzy chcą złożyć jedno zeznanie podatkowe w rozliczeniu za 2004 r., powinni pamiętać, że:
• każdy z małżonków musi podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu,
• między małżonkami musi istnieć wspólność majątkowa,
• muszą pozostawać w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy,
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK