| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Preferencje paliwowe dla rolników

Preferencje paliwowe dla rolników

Część posłów opowiada się za wprowadzeniem tzw. tańszego paliwa rolniczego. Ich zdaniem, obecnie zakup przez rolników paliwa jest znaczącym wydatkiem. Problem w tym, że paliwo takie musiałoby korzystać z określonych preferencji akcyzowych.

Na temat możliwości wprowadzenia tańszego paliwa przeznaczonego na cele produkcji rolnej dla rolników dyskutowano podczas niedawnego posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przypomniano, że w przeszłości rolnicy otrzymywali bony paliwowe, za które mogli nabyć ze zniżką olej napędowy. Zostały one jednak zniesione. Teraz rolnicy muszą korzystać z ogólnodostępnego paliwa. W opinii części posłów, otrzymywanie wsparcia w postaci tańszego paliwa przez rolników w innych krajach Unii „zamazuje” uczciwą konkurencję.

Posłowie argumentowali, że koszty paliwa wykorzystywanego obecnie przez rolników są na tyle znaczące, że rolnicy uciekają się do korzystania z nielegalnie sprzedawanej „oranżadki”, tj. oleju opałowego; powoduje on szybsze zużycie silników, ale jest tańszy.

Jak powiedział cytowany przez PAP wiceminister rolnictwa Stanisław Kowalczyk, wprowadzenie takiego paliwa wiązałoby się ze zwolnieniem go z podatku akcyzowego. Jednak budżet na 2005 r. nie przewiduje takich wydatków. Wiceminister S. Kowalczyk zapewnił, że resort rolnictwa w porozumieniu z Ministerstwem Finansów będzie dążyć do podjęcia prac nad przygotowaniem rozwiązań prawnych umożliwiających wprowadzenie tańszego „paliwa rolniczego”. Dodał, że instrument taki został zgłoszony do Komisji Europejskiej w momencie wstąpienia do UE i Unia nie zanegowała go – informuje PAP.

Jak natomiast poinformowano „GP” w resorcie rolnictwa, w różnych krajach Unii stosuje się różne formy zwrotu i zwolnień z podatku akcyzowego. I tak np. paliwo kupowane jest na stacjach benzynowych po normalnych cenach, a dopiero później następuje zwrot rolnikom części podatku akcyzowego.

Z kolei eksperci z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej powiedzieli „GP”, że wprowadzenie korzystającego z preferencji akcyzowych paliwa na cele produkcji rolnej i dla rolników byłoby zasadne. Zwrócili jednocześnie uwagę na konieczność zastosowania rozwiązań, które skutecznie przeciwdziałałyby ewentualnym nadużyciom wykorzystującym preferencyjne opodatkowaniem.

Krzysztof Tomaszewski

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Smart MBC

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK