| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Zamiana gruntów między gminą a osobą fizyczną

Zamiana gruntów między gminą a osobą fizyczną

Czy zamiana gruntów dokonana na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami przez urząd gminy, będący podatnikiem podatku VAT, a osobą fizyczną będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przepis art. 7 ust. 1 wskazanej ustawy stanowi natomiast, że przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Zatem zamiana nieruchomości gruntowych jako czynność spełniająca przesłankę określoną w cyt. wyżej art. 7 ust. 1 ustawy podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Dostawa gruntu przeznaczonego pod zabudowę zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy – podlega opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 22%. Przepis art. 29 ust. 3 ustawy o VAT stanowi natomiast, że podstawą opodatkowania takiej dostawy jest wartość świadczenia obliczona na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku w dniu wykonania świadczenia, pomniejszona o podatek.
Jeżeli w omawianym stanie faktycznym jedną ze stron umowy zamiany jest gmina, drugą zaś osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami, dokonująca jednorazowej czynności zamiany – w związku ze zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług wystąpi tylko po stronie gminy.
Pismo Izby Skarbowej w Poznaniu z 24 stycznia 2005 r. (PP/005w-990/04/JC)
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »