| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Moment zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów

Moment zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów

Czy wydatek poniesiony w grudniu 2004 r. na uiszczenie należności za wykonanie badań w zakresie uzyskania "deklaracji zgodności" produkowanej stolarki okiennej należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu roku podatkowego 2004, mając na uwadze, że produkcja tych okien będzie trwała również w roku podatkowym 2005?

„...Spółka sformułowała też własne stanowisko w sprawie stwierdzając (...), iż w przypadku, kiedy nie można powiązać kosztów z konkretnymi przychodami, zgodnie z ogólną zasadą, koszty uzyskania przychodów są potrącalne w roku ich faktycznego poniesienia, czyli w roku 2004.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suwałkach mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
W świetle art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Z definicji tej wynika, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, a więc koszty bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwaniem przychodów.
Z przepisu tego wynika również generalna zasada, że dla celów podatku dochodowego podstawową okolicznością zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest moment ich poniesienia, chyba że inne przepisy wyraźnie wskazują na odmienny sposób rozliczenia tych kosztów, np. art. 15 ust. 4, czy też art. 16 ust. 1 powołanej ustawy.
Z zapytania wynika, że wskazane wydatki poniesiono w związku z wymogami nałożonymi przez przepisy ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych (Dz.U. Nr 92, poz. 881). Tym samym wydatki (koszty) te należy uznać za związane z przychodami uzyskiwanymi z prowadzonej działalności (wydatki te warunkują uzyskiwanie przychodów w sposób przewidziany prawem). Nie można ich jednak powiązać z przychodami konkretnego roku podatkowego. Tym samym istnieje podstawa do ich potrącenia (ujęcia w koszty uzyskania przychodów) w roku ich faktycznego poniesienia (art. 15 ust. 1 ustawy).
Końcowo należy dodać, iż do powyższego stanu faktycznego nie będzie miał zastosowania art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przepis ten nie stanowi bowiem samoistnej podstawy do uznania określonego wydatku za koszt uzyskania przychodu. Powyższy przepis reguluje jedynie zasady uznawania poniesionych wydatków za koszty uzyskania przychodów w sytuacji, gdy wydatek ten został poniesiony w latach poprzedzających rok podatkowy lub nie został jeszcze poniesiony, został zarachowany, jest znany co do kwoty i rodzaju oraz odnosi się do przychodów danego roku podatkowego. Jednocześnie z tego przepisu wynika, że jeżeli zarachowanie kosztu do przychodu określonego roku nie jest możliwe, koszty te są potrącane w roku, w którym zostały poniesione.
W świetle powyższego stanowisko spółki (...) jest prawidłowe”.

Pismo Urzędu Skarbowego w Suwałkach z dnia 3 marca 2005 r., sygn. US.III/423/4/15/05Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zawadzki

Pasjonat motoryzacji, pracownik warsztatu mechanicznego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK