| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Zwolnienie z opodatkowania pomocy materialnej udzielanej przez organizację

Zwolnienie z opodatkowania pomocy materialnej udzielanej przez organizację

Pismo Urzędu Skarbowego w Zamościu z 20 stycznia 2005 r. (nr PO V/415-37/05)

Fundacja wystąpiła z zapytaniem: czy pomoc materialna udzielana w formie pieniężnej lub świadczeń rzeczowych (w naturze), w szczególności osobom pozostającym bez pracy i prawa do zasiłków, matkom samotnie wychowującym dzieci, osobom dotkniętym długotrwałą chorobą oraz rodzinom wielodzietnym, jest zwolniona od pobierania podatku od tych wypłat i przekazania na konto Urzędu Skarbowego? Fundusze na te cele pochodzą wyłącznie z darowizn przekazanych przez osoby fizyczne. Realizując zadania statutowe, Fundacja prowadzi działalność charytatywną na rzecz osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Według Fundacji pomoc charytatywna na rzecz ww. osób, pochodząca z dobrowolnych wpłat osób fizycznych, nosi znamiona pomocy społecznej i jest wolna od podatku. (...)
Fundacja została powołana do realizacji celów społecznie użytecznych poprzez działalność odpłatną i nieodpłatną pożytku publicznego, określoną w art. 3 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. W przedmiotowym zapytaniu Fundacja wskazuje, że działalność nieodpłatną pożytku publicznego realizuje m.in. udzielając pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Prowadzona działalność charytatywna wynika z zadań statutowych Fundacji.
Pomoc materialna udzielana jest w formie pieniężnej lub świadczeń rzeczowych (w naturze) w szczególności osobom pozostającym bez pracy i prawa do zasiłków, matkom samotnie wychowującym dzieci, osobom dotkniętym długotrwałą chorobą oraz rodzinom wielodzietnym. Pomoc finansowa udzielana jest na wniosek osoby ubiegającej się o udzielenie pomocy. W oparciu o sprawdzony wniosek, w którym osoba ubiegająca się o pomoc opisuje swoją sytuację materialną, Fundacja udziela pomocy, dokonując wypłaty środków pieniężnych na rzecz wnioskodawcy. Jednorazowa wypłata zgodnie z regulaminem nie przekracza kwoty 200 zł. Środki finansowe na powyższe cele pochodzą wyłącznie z darowizn osób fizycznych przekazanych na konto Fundacji. Zdaniem pytającego Fundacja, będąc płatnikiem podatku dochodowego, jest zwolniona od pobierania podatku od tych wypłat i przekazywania na konto Urzędu Skarbowego.
Organ podatkowy wyjaśnia, że wartość finansowanych przez Fundację, w ramach jej działalności statutowej, świadczeń na rzecz osób w trudnej sytuacji materialnej – nie stanowi dochodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (...).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

HRM partners

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »