| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu dostaw energii cieplnej

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu dostaw energii cieplnej

Spółka zajmuje się wytwarzaniem i sprzedażą energii cieplnej. Z tego tytułu zawarto umowę z odbiorcą na dostawę energii cieplnej, zgodnie z którą termin płatności ustalono na 21 dzień miesiąca po miesiącu wykonania usługi. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu dostawy energii cieplnej?

ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Obowiązek podatkowy z tytułu dostaw energii elektrycznej i cieplnej powstaje z upływem terminu płatności, jeżeli termin ten został określony w umowie.
KOMENTARZ EKSPERTA
Stanowisko organu podatkowego zasługuje na aprobatę. Dla usług w zakresie dostaw energii cieplnej określono szczególny moment powstania obowiązku podatkowego. Nie jest on związany z momentem wystawienia faktury, lecz z upływem terminu płatności określonego w umowie.
ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku informuje:
(…) kwestia zasad wystawiania faktur VAT uregulowana została w następujących aktach prawnych:
• art. 106 ust. 1 oraz ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535), zgodnie z którymi:
– podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury stwierdzającej wykonanie usługi (ust. 1),
– podatnicy nie są zobowiązani do wystawienia faktury osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, jednakże na żądanie tych osób podatnicy są zobowiązani do wystawiania faktur (ust. 4);
• § 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom... (Dz.U. Nr 97, poz. 971), zgodnie z którym fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 17 i 18,
• § 18 ust. 1 cyt. rozporządzenia, zgodnie z którym w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10 i ust. 13 pkt 1–5 (m.in. usługi dostawy energii cieplnej) i 7–11 ustawy o VAT fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego.
Należy ponadto zaznaczyć, że zgodnie z brzmieniem art. 19 ust. 13 cytowanej ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu:
a) dostaw energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego,
b) świadczenia usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych,
c) świadczenia usług w zakresie rozprowadzania wody i gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usług sanitarnych i pokrewnych.
W świetle przywołanego przepisu bezsporne jest, iż dla celów opodatkowania VAT bez wpływu pozostaje fakt wystawienia faktury VAT z tytułu świadczenia przedmiotowych usług, albowiem obowiązek podatkowy w przypadku ich świadczenia jest uniezależniony od daty wystawienia faktury i powstaje z terminem płatności umieszczonym w umowie.
Pismo z 24 maja 2005 r. nr PP-406/23-1/AZ/5
Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• PP-406/23-2/AZ/05


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK