| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu dostaw energii cieplnej

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu dostaw energii cieplnej

Spółka zajmuje się wytwarzaniem i sprzedażą energii cieplnej. Z tego tytułu zawarto umowę z odbiorcą na dostawę energii cieplnej, zgodnie z którą termin płatności ustalono na 21 dzień miesiąca po miesiącu wykonania usługi. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu dostawy energii cieplnej?

ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Obowiązek podatkowy z tytułu dostaw energii elektrycznej i cieplnej powstaje z upływem terminu płatności, jeżeli termin ten został określony w umowie.
KOMENTARZ EKSPERTA
Stanowisko organu podatkowego zasługuje na aprobatę. Dla usług w zakresie dostaw energii cieplnej określono szczególny moment powstania obowiązku podatkowego. Nie jest on związany z momentem wystawienia faktury, lecz z upływem terminu płatności określonego w umowie.
ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku informuje:
(…) kwestia zasad wystawiania faktur VAT uregulowana została w następujących aktach prawnych:
• art. 106 ust. 1 oraz ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535), zgodnie z którymi:
– podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury stwierdzającej wykonanie usługi (ust. 1),
– podatnicy nie są zobowiązani do wystawienia faktury osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, jednakże na żądanie tych osób podatnicy są zobowiązani do wystawiania faktur (ust. 4);
• § 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom... (Dz.U. Nr 97, poz. 971), zgodnie z którym fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 17 i 18,
• § 18 ust. 1 cyt. rozporządzenia, zgodnie z którym w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10 i ust. 13 pkt 1–5 (m.in. usługi dostawy energii cieplnej) i 7–11 ustawy o VAT fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego.
Należy ponadto zaznaczyć, że zgodnie z brzmieniem art. 19 ust. 13 cytowanej ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu:
a) dostaw energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego,
b) świadczenia usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych,
c) świadczenia usług w zakresie rozprowadzania wody i gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usług sanitarnych i pokrewnych.
W świetle przywołanego przepisu bezsporne jest, iż dla celów opodatkowania VAT bez wpływu pozostaje fakt wystawienia faktury VAT z tytułu świadczenia przedmiotowych usług, albowiem obowiązek podatkowy w przypadku ich świadczenia jest uniezależniony od daty wystawienia faktury i powstaje z terminem płatności umieszczonym w umowie.
Pismo z 24 maja 2005 r. nr PP-406/23-1/AZ/5
Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• PP-406/23-2/AZ/05


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK