| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy opodatkować zawieszenie

Czy opodatkować zawieszenie

Jakie konsekwencje rodzi zawieszenie działalności składu podatkowego? Czy będzie ono skutkować traktowaniem znajdujących się w składzie towarów jako wyprowadzonych ze składu i obowiązkiem uiszczenia od nich podatku akcyzowego?

Decyzja Dyrektora Izby Celnej w Krakowie z dnia 4 listopada 2005 r., nr 35-WPA-9116-336/05.

Nie. Dyrektor Izby Celnej nie zgodził się, że zawieszenie działalności składu podatkowego rodzi takie same skutki, jak wyprowadzenie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych ze składu. Założenie takie nie znajduje oparcia w obowiązujących przepisach ustawy z dnia 23 stycznia 2004 roku o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 29, poz. 257 z późn. zm.) oraz z przepisami wykonawczymi. Jak zauważył dyrektor, przerwa w działalności składu podatkowego nie może zostać uznana za wyprowadzenie wyrobów akcyzowych ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia akcyzy. Takie stanowisko w ocenie dyrektora prowadziłoby do powstania obowiązku podatkowego w sytuacjach nieokreślonych ustawą. To z kolei byłoby działaniem sprzecznym z Konstytucją RP.O tym, że przerwa w działalności składu nie jest równoznaczna z wyprowadzeniem wyrobów ze składu, świadczyć mogą przepisy dotyczące cofania zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego. Jedną z przesłanek cofnięcia z urzędu zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego jest to, że po uzyskaniu zezwolenia w terminie 3 miesięcy nie podjęto działalności lub ją przerwano na czas dłuższy niż 3 miesiące, bez powiadomienia właściwego naczelnika urzędu celnego. Z tego wynika, że przerwa w działalności składu podatkowego trwająca do trzech miesięcy nie powoduje skutku w postaci cofnięcia zezwolenia na prowadzenie składu. Zezwolenie to nie zostanie również cofnięte w przypadku, w którym przerwa trwa dłużej niż trzy miesiące, jeśli o zawieszeniu działalności powiadomiono właściwego naczelnika urzędu celnego. Dopiero gdy naczelnik urzędu celnego nie zostanie powiadomiony na piśmie o przerwie trwającej ponad trzy miesiące, może wszcząć postępowanie zmierzające go cofnięcia zezwolenia na prowadzenie składu.W ocenie organu w ustawie dopuszczono możliwość zawieszenia działalności składu podatkowego, dopóki zaś istnieje skład podatkowy, dopóty przechowywane w nim wyroby objęte są procedurą zawieszenia poboru akcyzy.Aleksandra Tarka 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK