| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Jaki kurs przyjąć przy przeliczaniu faktur korygujących wystawionych w walucie obcej

Jaki kurs przyjąć przy przeliczaniu faktur korygujących wystawionych w walucie obcej

Wystawiłem fakturę korygującą na rzecz kontrahenta zagranicznego, która zawiera kwoty wyrażone w walucie obcej. W jaki sposób (według jakiego kursu) należy przeliczyć na złote kwoty wyrażone w walucie obcej? - Pismo z 23 sierpnia 2005 r. nr PP/443-116B/83276/05

ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Podatnik jest obowiązany do przeliczenia kwot wykazanych w fakturze korygującej w walucie obcej na złote w oparciu o kurs zastosowany w fakturze pierwotnej.

KOMENTARZ EKSPERTA
W przypadku wystawiania faktury korygującej wyrażonej w walucie obcej przy jej przeliczaniu na złotówki należy przyjąć kurs waluty z dnia wystawienia faktury pierwotnej, której taka faktura korygująca dotyczy. Pozwoli to uniknąć różnić kursowych.
ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach informuje:
Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 29 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur. W myśl natomiast uregulowań § 19 ust. 3 pkt 1 w związku z ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 971), obowiązującego do 31 maja 2005 r., w przypadku zwrotu towaru przez nabywcę sprzedawca jest uprawniony do wystawienia faktury korygującej na zmniejszenie obrotu i kwoty podatku należnego. W stanie prawnym obowiązującym od 1 czerwca 2005 r. uprawnienie to wynika z przepisu § 16 ust. 3 pkt 1 w związku z ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz. 798). Natomiast sposób przeliczania kwot wykazywanych na fakturach, w sytuacji gdy kwoty te wykazywane są w walutach obcych, uregulowano w przepisach § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.). Zgodnie z ust. 1 § 37 kwoty wyrażone w walucie obcej, wykazywane w fakturze, przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura wystawiona jest w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Rzeszotarski

Business Development Manager & UC Specialist, Jabra

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »