| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > W jakiej wysokości dokonywać odpisów amortyzacyjnych w przypadku wynajmowania lokalu mieszkalnego

W jakiej wysokości dokonywać odpisów amortyzacyjnych w przypadku wynajmowania lokalu mieszkalnego

Czy podatnik będący właścicielem budynku mieszkalnego nabytego w drodze kupna (akt notarialny), który w całości wynajmuje na działalność gospodarczą, może dokonywać odpisu amortyzacyjnego według stawki 2,5%? - Pismo z 24 sierpnia 2005 r. nr DD-415/22/05

ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Tak. Ponieważ budynek w całości został wynajęty na działalność gospodarczą i nastąpiła zmiana charakteru budynku mieszkalnego na niemieszkalny, podatnik może zastosować roczną stawkę amortyzacyjną dla budynków niemieszkalnych w wysokości 2,5%.

KOMENTARZ EKSPERTA
Odpowiedź organu podatkowego zasługuje na aprobatę. O tym, czy mamy do czynienia z budynkiem mieszkalnym czy niemieszkalnym, decyduje jego przeznaczenie. Skoro więc budynek jest wynajmowany na cele niemieszkalne, należy go amortyzować według stawki właściwej dla takich budynków.

ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Wilda informuje:
Ponieważ budynek w całości został wynajęty na działalność gospodarczą, nastąpiła zmiana charakteru budynku mieszkalnego na niemieszkalny.
WAŻNE!
Budynki mieszkalne według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych są to obiekty budowlane, w których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych.
W związku z tym w przypadku podatnika wartość początkową budynku należy ustalić na podstawie art. 22g ust. 1 pkt 1 i ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), tzn. według ceny nabycia, na którą składa się kwota należna zbywcy, powiększona o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania budynku do używania (opłaty notarialne, skarbowe odsetki od kredytu na zakup budynku, prowizje).
Od naliczonej w powyższy sposób wartości początkowej podatnik dokonuje odpisów amortyzacyjnych budynku zgodnie z art. 22i ust. 1 ustawy o pdof, z zastosowaniem stawki amortyzacyjnej określonej w Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych, stanowiącym załącznik nr 1 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W Wykazie tym określono roczną stawkę amortyzacyjną dla budynków niemieszkalnych w wysokości 2,5%.

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• PDI-415/35/WŁ/04


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK