| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > W jakiej wysokości dokonywać odpisów amortyzacyjnych w przypadku wynajmowania lokalu mieszkalnego

W jakiej wysokości dokonywać odpisów amortyzacyjnych w przypadku wynajmowania lokalu mieszkalnego

Czy podatnik będący właścicielem budynku mieszkalnego nabytego w drodze kupna (akt notarialny), który w całości wynajmuje na działalność gospodarczą, może dokonywać odpisu amortyzacyjnego według stawki 2,5%? - Pismo z 24 sierpnia 2005 r. nr DD-415/22/05

ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Tak. Ponieważ budynek w całości został wynajęty na działalność gospodarczą i nastąpiła zmiana charakteru budynku mieszkalnego na niemieszkalny, podatnik może zastosować roczną stawkę amortyzacyjną dla budynków niemieszkalnych w wysokości 2,5%.

KOMENTARZ EKSPERTA
Odpowiedź organu podatkowego zasługuje na aprobatę. O tym, czy mamy do czynienia z budynkiem mieszkalnym czy niemieszkalnym, decyduje jego przeznaczenie. Skoro więc budynek jest wynajmowany na cele niemieszkalne, należy go amortyzować według stawki właściwej dla takich budynków.

ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Wilda informuje:
Ponieważ budynek w całości został wynajęty na działalność gospodarczą, nastąpiła zmiana charakteru budynku mieszkalnego na niemieszkalny.
WAŻNE!
Budynki mieszkalne według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych są to obiekty budowlane, w których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych.
W związku z tym w przypadku podatnika wartość początkową budynku należy ustalić na podstawie art. 22g ust. 1 pkt 1 i ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), tzn. według ceny nabycia, na którą składa się kwota należna zbywcy, powiększona o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania budynku do używania (opłaty notarialne, skarbowe odsetki od kredytu na zakup budynku, prowizje).
Od naliczonej w powyższy sposób wartości początkowej podatnik dokonuje odpisów amortyzacyjnych budynku zgodnie z art. 22i ust. 1 ustawy o pdof, z zastosowaniem stawki amortyzacyjnej określonej w Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych, stanowiącym załącznik nr 1 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W Wykazie tym określono roczną stawkę amortyzacyjną dla budynków niemieszkalnych w wysokości 2,5%.

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• PDI-415/35/WŁ/04


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria RK Legal

Od 10 lat wspieramy biznes naszych klientów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK