| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczać odpisy amortyzacyjne od praw autorskich wniesionych do spółki w formie aportu

Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczać odpisy amortyzacyjne od praw autorskich wniesionych do spółki w formie aportu

Spółka z o.o. otrzymała tytułem aportu prawa autorskie do oprogramowania komputerowego. Wartość tych praw została w całości przekazana na kapitał zakładowy. Prawa te są wykorzystywane na potrzeby prowadzonej przez spółkę działalności, a przewidywany okres ich używania jest dłuższy niż rok. Czy spółka z o.o. może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od praw autorskich wniesionych do spółki w formie aportu? - Pismo z 21 lipca 2005 r. nr BI/005-1257/04

Według art. 16h ust. 1 updop odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 16k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, z zastrzeżeniem art. 16e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
WAŻNE!
Za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się, w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej, a także udziału w spółdzielni, ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.
Na podstawie art. 16g ust. 12 updop przy ustalaniu wartości początkowej poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z ust. 1 pkt 3 i 4 oraz ust. 2, 10 i 11 stosuje się odpowiednio art. 14. Oznacza to, że wartość poszczególnych składników majątku określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.
Jak wynika z art. 15 ust. 6 updop, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a–16m, z uwzględnieniem art. 16.
WAŻNE!
Nie uważa się za koszt uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w formie wkładu niepieniężnego, od tej części ich wartości, która nie została przekazana na utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej.
Jak z powyższego wynika, w przypadku wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego w postaci autorskich praw majątkowych zgodnie z powołanym wyżej art. 16g ust. 1 pkt 4 updop wartość początkową wartości niematerialnych i prawnych, na dzień wniesienia wkładu, ustala sam podatnik, przy czym ustalona wartość nie może przekraczać wartości rynkowej. Jeżeli w zamian za wniesiony do spółki aport udziałowiec obejmie udziały w kapitale zakładowym spółki o niższej wartości nominalnej niż wartość rynkowa wniesionego aportu, to spółka nie będzie miała prawa do obciążenia kosztów uzyskania przychodów pełną kwotą odpisów amortyzacyjnych dokonanych od ustalonej na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 4 wartości początkowej. Stosownie bowiem do treści powołanego już wyżej art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) updop nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w formie wkładu niepieniężnego, od tej części ich wartości, która nie została przekazana na utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej.

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• ZD/423-10/05


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Patentowy.com

Kancelaria Prawa Własności Przemysłowej w Krakowie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »