| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na składniki majątkowe przekazane spółce osobowej do używania

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na składniki majątkowe przekazane spółce osobowej do używania

Wraz z mężem, nieprowadzącym działalności gospodarczej, jestem współwłaścicielką lokalu użytkowego i samochodu ciężarowego. Do spółki cywilnej, której jestem wspólniczką, wniosłam prawo do nieodpłatnego używania przedmiotowych składników majątku przez spółkę w prowadzonej działalności gospodarczej. Czy wydatki poniesione na używanie lokalu użytkowego i samochodu ciężarowego mogą być zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodów spółki? Czy składniki te można wprowadzić do ewidencji środków trwałych spółki cywilnej? - Pismo z 8 sierpnia 2005 r. nr BI/005-0447/04

Jeśli jednak poniesione przez spółkę cywilną wydatki wpłyną na ulepszenie tego lokalu lub samochodu, wówczas poniesione na ulepszenie nakłady stanowią odrębne środki trwałe, które na zasadzie współwłasności łącznej są własnością spółki.
Amortyzacji podlegają, niezależnie od przewidywanego okresu używania, przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych.
W odróżnieniu od innych środków trwałych inwestycje w obcych środkach trwałych, będące dla spółki środkiem trwałym, podlegają amortyzacji, nawet gdy przewidywany okres ich używania jest krótszy niż rok.
W prowadzonej przez osoby fizyczne działalności gospodarczej w formie spółki osobowej odpisom amortyzacyjnym podlegają te środki trwałe, które są składnikiem majątku tej spółki. Majątek spółki stanowi bowiem współwłasność wspólników i jest odrębnym majątkiem od majątku osobistego każdego ze wspólników.
Zatem w tym stanie faktycznym środkami trwałymi spółki osobowej mogą być nakłady poniesione na ulepszenie oddanych do jej nieodpłatnego używania przedmiotów.

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• US.PD-I/415/1/92/05


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stawski Syty Adwokacka Spółka Partnerska

Specjalista w dziedzinie prawa inwestycji budowlanych, zamówień publicznych, nieruchomości, procesu zarządzania i transakcji nieruchomościami oraz prawa autorskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK