| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Komputera nie odliczysz

Komputera nie odliczysz

Wydatków na zakup komputera nie można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Komputer nie pomaga w odzyskiwaniu sprawności organizmu i poprawianiu jakości funkcji życiowych osoby niepełnosprawnej - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Łodzi z 4 stycznia 2006 r. (nr PB I-3/4117/IN-76/IUSŁ-B/2005/AA)

PYTANIE DO US
Podatniczka jest osobą niepełnosprawną zaliczoną do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Jednocześnie jest emerytką, wykonującą zawód radcy prawnego. Podatniczka uważa, że zakup komputera wraz z monitorem, drukarką oraz oprogramowaniem ułatwi wykonywanie czynności życiowych, tj. zarówno wykonywanie zawodu, jak i wszystkich czynności wymagających odręcznego pisania. W związku z tym zakup komputera można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

ODPOWIEDŹ US
Stanowiska podatniczki nie podzielił naczelnik Izby Skarbowej w Łodzi, uznając, że za wydatki rehabilitacyjne podlegające odliczeniu od dochodu uważa się wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.
Warunkiem skorzystania z odliczenia jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek, orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy albo rentę szkoleniową.
Ponadto wydatki na cele rehabilitacyjne podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie były finansowane ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, PFRON lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek innej formie.
Aby skorzystać z odliczenia od dochodu, zakupiony sprzęt musi spełniać określone kryteria – powinien być to sprzęt o indywidualnym charakterze, dostosowany do konkretnej niepełnosprawności, niezbędny w jej rehabilitacji oraz ułatwiający wykonywanie czynności życiowych odpowiednio do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.
Zakup komputera (wraz z monitorem, drukarką oraz programem) podyktowany jest w przypadku podatniczki głównie względami zawodowymi, nie zaś potrzebą odzyskania sprawności organizmu i poprawiania jakości funkcji życiowych – zakupiony komputer ma być wykorzystywany przede wszystkim do celów zawodowych. Nie można kwalifikować sprzętu komputerowego używanego przy wykonywanej pracy do kategorii urządzeń niezbędnych w procesie rehabilitacji, a tym bardziej ułatwiających wykonywanie czynności życiowych. Taki sprzęt co najwyżej będzie ułatwiać wykonywanie funkcji zawodowych i może stanowić koszt prowadzonej działalności gospodarczej, w żaden sposób natomiast nie pomaga w odzyskiwaniu sprawności organizmu i poprawianiu jakości funkcji życiowych.

Ewa Matyszewska
 


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK