| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Koszt udokumentowany rozliczeniem karty kredytowej

Koszt udokumentowany rozliczeniem karty kredytowej

Czy wydatek na zakup książek merytorycznie związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą, udokumentowany zestawieniem operacji karty kredytowej, podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów? - Postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku z 21 grudnia 2005 r. (nr RO-XV/415/PDOF-630/194-BD/05)

Odpowiedź organu podatkowego:
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku stwierdza, iż wydatek na zakup książek merytorycznie związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, udokumentowany zestawieniem operacji kartą kredytową, nie stanowi kosztów uzyskania przychodów.
Pismem z 20 listopada 2005 r., uzupełnionym dnia 2 grudnia 2005 r. i 9 grudnia 2005 r., zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny: w dniach 4 i 5 listopada 2005 r. złożył Pan zamówienie na dwie pozycje książkowe w księgarni wysyłkowej Amazon w USA. Otrzymał Pan potwierdzenie zapłaty z danymi przelewu z karty kredytowej VISA, które nie jest jednak fakturą. W zestawieniu operacji kartą kredytową VISA PKO BP SA z 14 listopada 2005 r. wyszczególniono operacje przelewu w dniach 4 i 5 listopada 2005 r. na łączną kwotę 207,87 USD, tj. 715,23 zł. (...)
Sformułował Pan też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż posiadane przez Pana dokumenty należycie dokumentują zakup i uzasadniają zaliczenie tego wydatku do kosztów uzyskania przychodów. (...)
Zgodnie z ogólną definicją kosztów zawartą w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. A zatem, aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów podatkowych, powinien być racjonalnie uzasadniony, tzn. powinien istnieć związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy wydatkiem a wielkością uzyskanego przychodu lub funkcjonowaniem źródła przychodu. Ustawodawca przewidział również obowiązek udokumentowania poniesionych wydatków, przy czym dowód taki powinien spełniać określone wymogi formalne. Tak więc podstawą uznania wydatków za koszty uzyskania przychodów jest również ich prawidłowe udokumentowanie. Sposób dokumentowania poniesionych wydatków uregulowany został w § 12, 13 i 14 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 roku w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.). Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że dokonał Pan zakupu książek (literatury fachowej) merytorycznie związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, na udokumentowanie czego posiada Pan tylko zestawienie operacji kartą kredytową. Żaden z powołanych wyżej przepisów rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów nie przewiduje udokumentowania takiego zakupu zestawieniem operacji kartą kredytową. Dokument taki nie został zaliczony przez ustawodawcę do kategorii dowodów księgowych, stanowiących podstawę zapisów w księdze podatkowej. W związku z tym poniesiony przez Pana wydatek na zakup książek udokumentowany zestawieniem operacji kartą kredytową nie stanowi kosztów uzyskania przychodów z uwagi na fakt, że nie został spełniony warunek prawidłowego udokumentowania. (...)


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Flota Auto Biznes

FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »