| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Nauka jazdy z podatkiem

Nauka jazdy z podatkiem

W związku z udziałem spółki w targach i koniecznością przewozu eksponatów samochodem ciężarowym, dyrektor spółki został skierowany na kurs prawa jazdy kategorii C + E. Zdaniem spółki kwota zwróconych kosztów kursu może korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Katowicach z 6 kwietnia 2006 r. (nr PBB3-4117/3-0013/2006).

Jeśli kurs prawa jazdy nie jest podnoszeniem kwalifikacji zawodowych i nie jest ściśle związany z zajęciem, które pracownik wykonuje, wydatki poniesione na kurs nie będą zwolnione z podatku.

Wyższe kwalifikacje...

Stanowiska spółki nie podzielił jednak dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach. Jego zdaniem wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.
Aby mówić o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych, kurs prawa jazdy musiałby być ściśle związany z zajęciem, które pracownik wykonuje w ramach swoich obowiązków pracowniczych.

...tylko dla kierowcy

W przedstawionym przypadku na kurs prawa jazdy kategorii C+E został skierowany dyrektor spółki, do zakresu obowiązków którego należy zarządzanie przedsiębiorstwem, pełnienie obowiązków pracodawcy wobec pracowników spółki oraz zapewnienie wykonania planów spółki. Nie jest nim natomiast wykonywanie obowiązków związanych z przewozem towarów, eksponatów. Dyrektor nie wykonuje zawodu kierowcy. Nie można zatem przyjąć, że poprzez zdobycie uprawnień do kierowania pojazdami kategorii C+E nastąpiło podwyższenie posiadanych kwalifikacji w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem. Dlatego koszt kursu prawa jazdy dyrektora nie jest wartością świadczenia, które jest zwolnione z podatku dochodowego. Jest natomiast dochodem pracownika (dyrektora) ze stosunku pracy.

Ewa Matyszewska
ewa.matyszewska@infor.pl


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka sp. j.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK