| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Wpłata podatku za granicą a możliwość jego odliczenia

Wpłata podatku za granicą a możliwość jego odliczenia

Czy firma X Sp. z o.o. ma prawo odliczyć od podatku dochodowego zapłaconego w Polsce podatek dochodowy należny w Wielkiej Brytanii (wg obliczeń dokonanych przez brytyjskiego doradcę podatkowego) niewpłacony, ale rozliczony w Wielkiej Brytanii? - Postanowienie Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego z 25 stycznia 2006 r. (1472/ROP1/423- 357/15/06/PK)

Odpowiedź organu podatkowego:
Od października 2002 r. spółka prowadzi prace budowlano-montażowe w Wielkiej Brytanii. Zleceniodawcą jest firma brytyjska X. W świetle ustawy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Wielką Brytanią – jest to „Zakład”. Od dochodów tam uzyskanych spółka płaci podatek dochodowy w Polsce. Zgodnie z art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dopiero w momencie zapłaty podatku dochodowego w Wielkiej Brytanii (od dochodów tam uzyskanych) spółka może potrącić go z podatku dochodowego zapłaconego w Polsce, do wysokości zapłaconej w Polsce. Rok obrachunkowy w Wielkiej Brytanii trwa od 6 kwietnia do 5 kwietnia następnego roku. Pierwsze obliczenie podatku dochodowego w Wielkiej Brytanii nastąpiło za okresy od 30 września 2002 r. do 30 września 2003 r. i od 1 października 2003 r. do 31 grudnia 2003 r. i zostało dokonane w połowie roku 2004. Podatek wyniósł odpowiednio 68 153,10 GBP i 17 178,30 GBP, razem 85 331,40 GBP. Ze względu na to, iż firma X ma tego samego głównego udziałowca co spółka, czyli X AG w Niemczech, brytyjski doradca podatkowy i audytor rozliczyli obie te firmy oraz dwie inne, które też mają głównego udziałowca X AG z Niemiec, jako podatkową grupę kapitałową w Wielkiej Brytanii, w wyniku czego spółka nie zapłaci tam podatku, ponieważ grupa X (poza X Polska) wykazała w tym okresie stratę. Po rozliczeniu wspólnym grupa kapitałowa ma mniejszą stratę do odliczenia w następnych latach. (...)
Spółka stoi na stanowisku, iż może ona odliczyć ten podatek od podatku zapłaconego w Polsce, ponieważ rozliczenie podatku dochodowego w grupie kapitałowej w Wielkiej Brytanii spowodowało, że w następnych latach – w grupie kapitałowej X – zostanie odliczona mniejsza strata od przyszłych zysków o kwotę zysku spółki.

Stanowisko organu podatkowego

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego po zapoznaniu się z przedstawionym stanem faktycznym zauważa, co następuje:
W świetle umowy o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu między Polską a Wielką Brytanią (Dz.U. z 1978 r. Nr 7, poz. 20) oba kraje regulują kwestię eliminacji podwójnego opodatkowania na zasadzie metody zaliczania. Zgodnie z art. 23 ust. 2 tej umowy, jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód lub zyski majątkowe, które mogą być opodatkowane w Zjednoczonym Królestwie, to Polska pozwoli na potrącenie od polskiego podatku od dochodu lub zysków majątkowych, należnego od tej osoby, kwoty równej podatkowi zapłaconemu w Zjednoczonym Królestwie odpowiednio od tego dochodu lub zysków majątkowych. Jednakże takie potrącenie nie może przekroczyć tej części podatku polskiego, która przypada proporcjonalnie na dochód lub zyski majątkowe, które mogą być opodatkowane w Zjednoczonym Królestwie.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych "Bochnacki, Bojanowski, Hipsz"

Radcowie prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »