| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Jaką stawką ryczałtu jest opodatkowane wykonywanie usług budowlanych z materiału powierzonego

Jaką stawką ryczałtu jest opodatkowane wykonywanie usług budowlanych z materiału powierzonego

Zamierzam prowadzić działalność gospodarczą w zakresie wykonywania, z powierzonego materiału, więźby dachowej na budynkach. Roboty te zakwalifikowano zgodnie z PKWiU do sekcji F działu 45. Czy świadczenie usług budowlanych z powierzonego materiału podlega opodatkowaniu według stawki ryczałtu 5,5%? - Pismo z 1 lutego 2006 r. nr PB-415-01/06


ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Tak. Świadczone usługi podlegają zryczałtowanemu opodatkowaniu według stawki 5,5%, bez względu na rodzaj wykorzystywanych materiałów.

KOMENTARZ EKSPERTA
Wykonanie więźby dachowej to z całą pewnością usługa budowlana, która zgodnie z przedstawioną klasyfikacją będzie opodatkowana ryczałtem w wysokości 5,5%. Jednak w razie jakichkolwiek wątpliwości w zakresie klasyfikacji usług należałoby wystąpić do Urzędu Statystycznego. Od tego zależeć bowiem będą skutki podatkowe.

ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sępólnie Krajeńskim informuje:
Zgodnie z ustawą z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) podstawą do ustalenia wysokości stawek podatkowych należnych od przychodów opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym jest zakwalifikowanie wykonywanej działalności według PKWiU. Od tej klasyfikacji zależna jest wysokość ryczałtu. Wynika to z art. 4 ust. 1 pkt 1 wyżej cytowanej ustawy, który stanowi, że użyte w ustawie określenia działalności usługowej oznaczają pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług, wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. Nr 42, poz. 264 ze zm.) wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz.U. Nr 88, poz. 439 ze zm.).

Artykuł 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) określa wysokość ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Wskazał Pan, iż prowadzi działalność gospodarczą w zakresie stolarstwa budowlanego i ciesielstwa, które sklasyfikowano według PKWiU do sekcji F dział 45 jako roboty budowlane.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) cytowanej ustawy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% przychodów z robót budowlanych. Oznacza to, że aby świadczone usługi mogły skorzystać z opodatkowania według stawki 5,5%, muszą zostać zakwalifikowane do robót budowlanych, czyli muszą być wymienione w sekcji F dział 45 PKWiU.

WAŻNE!
Aby roboty budowlane mogły być opodatkowane stawką ryczałtu w wysokości 5,5%, muszą być wymienione w sekcji F, dział 45 PKWiU.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Dawid Samek

radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »