| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Kiedy zapłata przez pracodawcę za mieszkanie pracownika w hotelu jest jego przychodem

Kiedy zapłata przez pracodawcę za mieszkanie pracownika w hotelu jest jego przychodem

Nasza spółka na mocy umowy cywilnoprawnej wynajęła dla swojego pracownika pokój w hotelu na 3 miesiące. Stawka miesięczna za wynajem będzie wynosić 2500 zł + VAT. Faktury za hotel opłaca spółka. Czy wartość świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania (z wyżywieniem) pracownika (niebędącego w podróży służbowej) w hotelu należy doliczyć do jego przychodu ze stosunku pracy i opodatkować? - Pismo z 15 marca 2006 r. nr RO/415-6/06

ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Jeżeli spółka wynajmuje pracownikowi niebędącemu w podróży służbowej pokój w hotelu, który nie jest hotelem pracowniczym, wartość świadczenia stanowi przychód pracownika. Płatnik jest zobowiązany z tego tytułu obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy.

KOMENTARZ EKSPERTA
Definicja „hotelu pracowniczego” przedstawiona w stanowisku organu podatkowego jest prawidłowa. W omawianych okolicznościach nie ulega wątpliwości, że pracodawca ponosi za swojego pracownika wydatki o charakterze osobistym (płaci za jego mieszkanie i wyżywienie, mimo że pracownik nie jest w podróży służbowej oraz nie jest oddelegowany do innej miejscowości). Wykazanie tego typu wydatków jako przychodu pracownika umożliwi spółce zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodów.

ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego informuje:
Na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zwanej dalej ustawą, przychodem ze stosunku pracy są m.in. świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Z przepisu tego wynika, że wartość opłacanego przez pracodawcę hotelu (z wyżywieniem), wynajętego dla pracownika, stanowi dla niego przychód ze stosunku pracy.
Z kolei art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy stanowi, że wolna od podatku jest wartość świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracowników, z zastrzeżeniem ust. 14, w:
a) hotelach pracowniczych,
b) kwaterach prywatnych wynajmowanych na cele zbiorowego zakwaterowania – do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 500 zł.
WAŻNE!
Wolna od opodatkowania po stronie pracownika jest kwota wydatków związanych z jego zakwaterowaniem w hotelu pracowniczym.
Ustawodawca nie zdefiniował żadnego z tych pojęć na potrzeby prawa podatkowego, dlatego też ich znaczenie należy odczytywać zgodnie z potocznym rozumieniem. Hotel nazywamy pracowniczym w przypadku, gdy jest przeznaczony do okresowego, zbiorowego zakwaterowania pracowników zakładu prowadzącego hotel (zakład macierzysty) albo pracowników zatrudnionych w innym zakładzie, na mocy zawartej między nimi umowy. Pojęcie kwatery prywatnej należy rozumieć jako mieszkanie czy pomieszczenia zajęte na pobyt czasowy, wynajmowane poza hotelami czy domami wczasowymi.
Zatem w przypadku gdy spółka wynajmuje pracownikowi pokój w hotelu (niebędącemu w podróży służbowej), który nie spełnia warunków określonych w art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy, wartość świadczenia polegającego na opłacaniu wynajmu pokoju w hotelu (z wyżywieniem) stanowi przychód pracownika, od którego płatnik (zakład pracy) zobowiązany jest obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy.

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• US.I/2/4110/67/05
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Gargas

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »