| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Ufundowane stypendium jako koszt

Ufundowane stypendium jako koszt

Czy do kosztów uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej można zaliczyć ufundowane stypendium dla studenta akademii medycznej, który po ukończonej nauce podjąłby pracę w danej firmie? - Decyzja Izby Skarbowej w Opolu z 26 czerwca 2006 r. (nr PF-II-41180/INT/4/KJ/06)

Odpowiedź:
(...)
Z ww. wniosku wynika, iż prowadząc działalność gospodarczą w przedmiocie świadczenia usług w zakresie ochrony zdrowia (rehabilitacja lecznicza), chciałby Pan ufundować stypendium dla studenta akademii medycznej o specjalności rehabilitacja, który po zakończeniu studiów podjąłby pracę w Pańskiej firmie. Gdyby absolwent nie chciał się w przyszłości związać z firmą, musiałby zwrócić wartość otrzymanego stypendium.
Ponadto zajął Pan stanowisko, iż w sytuacji braku na opolskim rynku wykwalifikowanych fizjoterapeutów z przygotowaniem medycznym, uzyskanie fachowej kadry pracowniczej będzie miało wpływ nie tylko na podwyższenie jakości świadczonych usług, ale i na wzrost przychodów.

Stanowisko organów podatkowych:
21 listopada 2005 r. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu postanowieniem nr PDII/415-41-2/05 udzielił interpretacji przepisów prawa podatkowego, w którym uznał, iż stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.
Stwierdził, iż przedmiotowe wydatki będą mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej pod warunkiem wykazania, iż dany wydatek został poniesiony w celu osiągnięcia przychodu.
Dokonując weryfikacji wyżej wymienionego postanowienia, Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu stwierdził, iż zostało ono wydane z rażącym naruszeniem przepisów prawa, a mianowicie art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.).
(...)
Kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Z treści wyżej wskazanego przepisu wynika, iż o możliwości zaliczenia wydatku w poczet kosztów uzyskania przychodu decyduje wystąpienie związku przyczynowo-skutkowego kosztu z uzyskanym przychodem.
Niewątpliwie konieczność skutecznego i efektywnego działania firmy wymaga posiadania wykształconej kadry, co jest ściśle związane z uczestnictwem w programach szkoleniowych ukierunkowanych na podnoszenie i doskonalenie kwalifikacji zawodowych, jak również podnoszenie poziomu wiedzy w ramach studiów wyższych i podyplomowych. Jednakże tutejszy organ stoi na stanowisku, iż zakwalifikowanie w poczet kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych na ufundowanie stypendium na rzecz osoby niemającej statutu pracownika, nie związanej z zakładem pracy stosunkiem pracy, a jedynie zobowiązującej się do podjęcia pracy po zakończeniu studiów, nie wpływa na zwiększenie jakości świadczonych usług, a tym samym na zwiększenie wysokości uzyskiwanych przez nią dochodów.
Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, iż wydatki poniesione na ufundowanie stypendium dla studenta akademii medycznej, który po ukończonej nauce podjąłby pracę w Pańskiej firmie, nie stanowią kosztów uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.
(...)
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Welsyng

Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »