| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Przy sprzedaży nieruchomości ważny jest termin nabycia

Przy sprzedaży nieruchomości ważny jest termin nabycia

Od sprzedaży w 2006 roku nieruchomości, nabytej w 1984 roku, nie będzie trzeba zapłacić 10-proc. podatku dochodowego od osób fizycznych. Minął 5-letni okres od nabycia nieruchomości, co pozwala skorzystać ze zwolnienia w PIT. - Pismo z 5 września 2006 r., nr PB I-3/4150/IN-486/US/2006/MK.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA

W 1984 roku podatnik w drodze darowizny otrzymał wspólnie z małżonką gospodarstwo rolne. Następnie w 2005 roku dokonano przekształcenia gruntu na działki budowlano-rekreacyjne. Wydzielone w ten sposób działki zostaną sprzedane. Czy podatnik musi w tym przypadku zapłacić 10-proc. podatek od sprzedaży nieruchomości?



ODPOWIEDŹ IZBY

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) źródłem przychodu podatnika jest m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie lub wybudowanie. Przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki: odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej oraz zostało dokonane po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.



Za nabycie uznaje się taki stan faktyczny, w którym dana osoba włada nieruchomością jak właściciel.



Podstawową formą nabycia nieruchomości jest zawarcie umowy kupna-sprzedaży, zamiany, darowizny lub innej umowy, w której dotychczasowy właściciel zobowiązuje się do przeniesienia prawa własności do nieruchomości na jej nabywcę. Przy czym umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być dla jej ważności zawarta w formie aktu notarialnego.



Podatnicy stali się właścicielami nieruchomości w 1984 roku, zatem pięcioletni termin, określony zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, upłynął z końcem 1989 roku. Faktu tego nie może zmienić okoliczność, że w późniejszym terminie nastąpiła zmiana przeznaczenia danej nieruchomości z rolnej na budowlaną oraz jej podział na mniejsze działki.



Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT nakazuje liczyć bieg określonego w nim terminu od daty nabycia własności gruntu, a nie przekształcenia, podziału, czy scalenia danej nieruchomości. Stąd też odpłatne zbycie działek w 2006 roku nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku PIT i tym samym nie skutkuje obowiązkiem uiszczenia 10-proc. zryczałtowanego podatku dochodowego.



Opracowała Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Fiszer

Starszy Specjalista ds. Projektów HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK