| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Kiedy zaliczyć do kosztów wypłacone pracownikom świadczenia z tytułu odbytych podróży służbowych

Kiedy zaliczyć do kosztów wypłacone pracownikom świadczenia z tytułu odbytych podróży służbowych

O momencie uznania za koszt uzyskania przychodów zwróconych pracownikom wydatków związanych z odbyciem podróży służbowej decyduje data ich faktycznej wypłaty, dokonania lub postawienia do dyspozycji osobie uprawnionej, a nie sam fakt ich naliczenia. - Pismo z 17 marca 2006 r. nr PDp/423-2/2006/EH

 
PYTANIE DO US
Pracownicy naszej spółki odbywają podróże służbowe, używając prywatnych samochodów. Wydatki z tytułu podróży służbowych są udokumentowane drukiem polecenia wyjazdu służbowego (delegacją) i ewidencją przebiegu pojazdów. Rozliczanie podróży służbowych jest dokonywane przez naszą spółkę zbiorczo, po zakończeniu miesiąca, na podstawie prowadzonej przez każdego pracownika ewidencji przebiegu pojazdu. Faktyczne rozliczenie ryczałtów samochodowych następuje więc w następnym miesiącu po odbyciu podróży służbowej. Ponadto zgodnie z informacją zawartą we wniosku wszystkie wypłacone delegacje mieszczą się w limitach określonych w art. 16 ust. 1 pkt 30 updop. Kiedy wypłacone pracownikom świadczenia z tytułu odbytych podróży służbowych będą stanowić dla naszej spółki koszt uzyskania przychodów?
 
KOMENTARZ EKSPERTA
Organ podatkowy słusznie zauważył, że kosztami podatkowymi są jedynie wypłacone (dokonane lub postawione do dyspozycji pracownika) wypłaty, świadczenia lub inne należności określone we właściwych przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym kosztem podatkowym mogą być tylko wydatki w dacie ich wypłaty lub dokonania, lub postawienia do dyspozycji pracowników. Rozwiązanie to ma również zastosowanie w odniesieniu do wypłacanych pracownikom należności związanych z używaniem przez nich samochodu prywatnego do celów służbowych.

ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje:
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Oznacza to, że zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów podlegają wszystkie koszty bezpośrednio lub pośrednio związane z uzyskaniem przychodu, w tym wydatki ponoszone na rzecz pracowników, z wyjątkiem tych, które zostały określone w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.
Natomiast art. 16 ust. 30 ww. ustawy stanowi, że nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów na potrzeby podatnika:
• w celu odbycia podróży służbowych (jazdy zamiejscowe) w wysokości przekraczającej kwotę ustaloną z zastosowaniem stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdów,
• w jazdach lokalnych – w wysokości przekraczającej wysokość ryczałtu pieniężnego albo w wysokości przekraczającej stawki za jeden kilometr przebiegu pojazdu,
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Sokołowska – Strug

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »