| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Jak ustalić wartość początkową nieruchomości wniesionej aportem do spółki komandytowej

Jak ustalić wartość początkową nieruchomości wniesionej aportem do spółki komandytowej

Wartość początkową środków trwałych wniesionych przez spółkę z o.o. aportem do spółki komandytowej określa się w wysokości ustalonej przez wspólników w akcie notarialnym, nie wyższej od jej wartości rynkowej. - Pismo z 29 marca 2006 r. nr US. I/1-423/1c/2006


PYTANIE DO US
Jesteśmy spółką z ograniczoną odpowiedzialnością i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Chcemy z innym podmiotem założyć spółkę komandytową, a nieruchomości będące składnikami majątku naszej spółki wnieść jako aport do spółki komandytowej, w której będziemy mieli status komplementariusza. W jakiej wysokości należy ustalić wartość początkową środków trwałych wniesionych przez spółkę z o.o. do spółki komandytowej?
 
KOMENTARZ EKSPERTA
Jak wynika z art. 22g ust. 1 pkt 4 updof, za wartość początkową środka trwałego nabytego w postaci aportu, wniesionego m.in. do spółki komandytowej, przyjmuje się ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość takiego środka trwałego, z tym że wartość ta nie może być wyższa od jego wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu.

ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim informuje:
Przepis art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) określa, że za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2–14, uważa się – w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej, a także udziału w spółdzielni – ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.
Powyższy przepis nie definiuje jednak sposobu ustalenia wartości początkowej w przypadku wniesienia przez spółkę kapitałową aportu do spółki osobowej.
Definicja taka jest zawarta w art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zgodnie z którym za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2–18, uważa się – w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej – ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »