| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Jak ustalić wartość początkową nieruchomości wniesionej aportem do spółki komandytowej

Jak ustalić wartość początkową nieruchomości wniesionej aportem do spółki komandytowej

Wartość początkową środków trwałych wniesionych przez spółkę z o.o. aportem do spółki komandytowej określa się w wysokości ustalonej przez wspólników w akcie notarialnym, nie wyższej od jej wartości rynkowej. - Pismo z 29 marca 2006 r. nr US. I/1-423/1c/2006


PYTANIE DO US
Jesteśmy spółką z ograniczoną odpowiedzialnością i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Chcemy z innym podmiotem założyć spółkę komandytową, a nieruchomości będące składnikami majątku naszej spółki wnieść jako aport do spółki komandytowej, w której będziemy mieli status komplementariusza. W jakiej wysokości należy ustalić wartość początkową środków trwałych wniesionych przez spółkę z o.o. do spółki komandytowej?
 
KOMENTARZ EKSPERTA
Jak wynika z art. 22g ust. 1 pkt 4 updof, za wartość początkową środka trwałego nabytego w postaci aportu, wniesionego m.in. do spółki komandytowej, przyjmuje się ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość takiego środka trwałego, z tym że wartość ta nie może być wyższa od jego wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu.

ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim informuje:
Przepis art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) określa, że za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2–14, uważa się – w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej, a także udziału w spółdzielni – ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.
Powyższy przepis nie definiuje jednak sposobu ustalenia wartości początkowej w przypadku wniesienia przez spółkę kapitałową aportu do spółki osobowej.
Definicja taka jest zawarta w art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zgodnie z którym za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2–18, uważa się – w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej – ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Meritoros

Biura rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK