| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Zawieszona akcyza nie zwiększa podstawy VAT

Zawieszona akcyza nie zwiększa podstawy VAT

Jeżeli przedmiotem sprzedaży w procedurze zawieszenia poboru akcyzy jest towar podlegający opodatkowaniu podatkiem akcyzowym i niekorzystający ze zwolnienia w tym podatku, to wartość akcyzy (akcyza zawieszona) nie zwiększa podstawy opodatkowania VAT. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 22 stycznia 2007 r., nr IPB_1/449-11/06/I.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA


Podatnik dokonuje sprzedaży wyrobów akcyzowych zarówno poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, jak również w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Dokumentowanie i ewidencjonowanie sprzedaży wyrobów akcyzowych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy uwzględnia obciążenie nabywcy podatkiem akcyzowym z tytułu zrealizowanej sprzedaży (akcyza ta wchodzi w podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług).

Natomiast przy realizacji sprzedaży wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, faktura sprzedaży nie uwzględnia obciążenia nabywcy podatkiem akcyzowym (wartość netto sprzedaży nie zawiera podatku akcyzowego). Jak prawidłowo określić podstawę opodatkowania VAT przy sprzedaży wyrobów w procedurze zawieszenia poboru akcyzy?


ODPOWIEDŹ IZBY


W myśl art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej ustawa o VAT) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5 ustawy o VAT. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. Stosownie do art. 29 ust. 20 ustawy o VAT w przypadku dostawy przez podatnika towaru podlegającego opodatkowaniu podatkiem akcyzowym podstawą opodatkowania objęta jest również kwota tego podatku.


Jeżeli przedmiotem dostawy towarów są wyroby akcyzowe zharmonizowane dostarczane w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, pobór akcyzy jest zawieszony - akcyza nie jest pobierana. Zatem w sytuacji, w której następuje dostawa wyrobów akcyzowych zharmonizowanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy i gdy kwota akcyzy nie jest pobierana, do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług nie wlicza się kwoty tego podatku. Podatek akcyzowy nie jest wymagany, nie może być zatem pobierany. Przepis dotyczący obliczania podstawy opodatkowania odnosi się do faktycznie należnej kwoty podatku, a nie do hipotetycznej kwoty tego podatku.


Nieprawidłowe jest twierdzenie, że w przypadku, gdy przedmiotem sprzedaży w procedurze zawieszenia poboru akcyzy jest towar podlegający opodatkowaniu podatkiem akcyzowym i niekorzystający ze zwolnienia w tym podatku, to wartość podatku akcyzowego określona na podstawie stosownych przepisów (akcyza zawieszona) zwiększa na mocy przepisu szczególnego - art. 29 ust. 20 ustawy o VAT - podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług.


Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK