| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Od zabytkowego auta nie trzeba płacić akcyzy

Od zabytkowego auta nie trzeba płacić akcyzy

Podatkowi akcyzowemu podlegają samochody osobowe. Natomiast pojazd kolekcjonerski - ruchomy zabytek techniki - nie jest w rozumieniu prawa celnego samochodem osobowym i nie podlega podatkowi akcyzowemu. - Postanowienie naczelnika Urzędu Celnego w Zielonej Górze z 18 stycznia 2007 r., nr 411000-PA-910-2/2007.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD


Podatnik nabył 27 listopada 2006 r. w Niemczech i przywiózł na terytorium Polski samochód osobowy marki Rolls Royce Silver-Shadow, rok produkcji 1974. Według opinii technicznej wydanej przez rzeczoznawcę przywieziony pojazd można uznać za pojazd posiadający wartości kolekcjonerskie i historyczne. Został on również uznany za zabytkowy, a także kolekcjonerski o wartości historycznej przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Czy w przypadku przywozu do Polski pojazdu kolekcjonerskiego - stanowiącego w opinii wojewódzkiego konserwatora zabytków - ruchomy zabytek techniki, podatnik jest zwolniony z obowiązku uiszczenia podatku akcyzowego?


ODPOWIEDŹ URZĘDU


Artykuł 80 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 29, poz. 257 z późn. zm.; dalej ustawa o podatku akcyzowym) stanowi, że akcyzie podlegają samochody osobowe niezarejestrowane na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Podatnikami akcyzy od samochodów osobowych są: podmioty dokonujące każdej sprzedaży samochodu osobowego przed pierwszą jego rejestracją na terytorium kraju oraz importerzy i podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego.


Obowiązek podatkowy w akcyzie od samochodów powstaje w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego - z chwilą nabycia prawa rozporządzania samochodem jak właściciel, nie później jednak niż z chwilą jego rejestracji na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Natomiast podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych niezarejestrowanych na terytorium kraju, zgodnie przepisami o ruchu drogowym, są zobowiązane: po przywozie na terytorium kraju złożyć deklarację uproszczoną do właściwego naczelnika urzędu celnego w terminie pięciu dni, licząc od dnia nabycia wewnątrzwspólnotowego, oraz dokonać zapłaty akcyzy nie później niż z chwilą rejestracji tego pojazdu w kraju.


Wyroby akcyzowe zostały określone w załączniku nr 1 do ustawy o podatku akcyzowym, z jednoczesnym wskazaniem symbolu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług oraz kodu Scalonej Nomenklatury. Do celów poboru akcyzy i obowiązku oznaczania wyrobów znakami akcyzy w imporcie oraz w dostawie i nabyciu wewnątrzwspólnotowym stosuje się klasyfikację wyrobów akcyzowych w układzie odpowiadającym Scalonej Nomenklaturze (CN).


Ustawa o podatku akcyzowym uznaje za samochody osobowe pojazdy mechaniczne spełniające kryteria, określone w pozycji 59 załącznika nr 1 do ustawy, to znaczy pojazdy samochodowe i inne pojazdy mechaniczne przeznaczone zasadniczo do przewozu osób (inne niż te objęte pozycją 8702), włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (kombi) oraz samochodami wyścigowymi, które przyporządkowane są do grupowania według symbolu PKWiU 34.10.2 i kodu CN 8703.


Zgodnie z załącznikiem nr 1 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej, pozycja CN 9705 obejmuje zbiory i przedmioty kolekcjonerskie o wartości zoologicznej, botanicznej, mineralogicznej, anatomicznej, historycznej, archeologicznej, paleontologicznej, etnograficznej lub numizmatycznej. Zatem sklasyfikowanie samochodu osobowego marki Rolls Royce Silver-Shadow, rok produkcji 1974, do pozycji CN 9705 wyklucza ten pojazd z katalogu wyrobów akcyzowych podlegających podatkowi akcyzowemu. Powoduje to tym samym, że podatnik nie jest zobowiązany do złożenia deklaracji uproszczonej nabycia wewnątrzwspólnotowego i zapłaty podatku akcyzowego.


Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

BlaBlaCar.pl

– wspólne przejazdy: oszczędności i ekologia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »