| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Od zabytkowego auta nie trzeba płacić akcyzy

Od zabytkowego auta nie trzeba płacić akcyzy

Podatkowi akcyzowemu podlegają samochody osobowe. Natomiast pojazd kolekcjonerski - ruchomy zabytek techniki - nie jest w rozumieniu prawa celnego samochodem osobowym i nie podlega podatkowi akcyzowemu. - Postanowienie naczelnika Urzędu Celnego w Zielonej Górze z 18 stycznia 2007 r., nr 411000-PA-910-2/2007.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD


Podatnik nabył 27 listopada 2006 r. w Niemczech i przywiózł na terytorium Polski samochód osobowy marki Rolls Royce Silver-Shadow, rok produkcji 1974. Według opinii technicznej wydanej przez rzeczoznawcę przywieziony pojazd można uznać za pojazd posiadający wartości kolekcjonerskie i historyczne. Został on również uznany za zabytkowy, a także kolekcjonerski o wartości historycznej przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Czy w przypadku przywozu do Polski pojazdu kolekcjonerskiego - stanowiącego w opinii wojewódzkiego konserwatora zabytków - ruchomy zabytek techniki, podatnik jest zwolniony z obowiązku uiszczenia podatku akcyzowego?


ODPOWIEDŹ URZĘDU


Artykuł 80 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 29, poz. 257 z późn. zm.; dalej ustawa o podatku akcyzowym) stanowi, że akcyzie podlegają samochody osobowe niezarejestrowane na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Podatnikami akcyzy od samochodów osobowych są: podmioty dokonujące każdej sprzedaży samochodu osobowego przed pierwszą jego rejestracją na terytorium kraju oraz importerzy i podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego.


Obowiązek podatkowy w akcyzie od samochodów powstaje w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego - z chwilą nabycia prawa rozporządzania samochodem jak właściciel, nie później jednak niż z chwilą jego rejestracji na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Natomiast podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych niezarejestrowanych na terytorium kraju, zgodnie przepisami o ruchu drogowym, są zobowiązane: po przywozie na terytorium kraju złożyć deklarację uproszczoną do właściwego naczelnika urzędu celnego w terminie pięciu dni, licząc od dnia nabycia wewnątrzwspólnotowego, oraz dokonać zapłaty akcyzy nie później niż z chwilą rejestracji tego pojazdu w kraju.


Wyroby akcyzowe zostały określone w załączniku nr 1 do ustawy o podatku akcyzowym, z jednoczesnym wskazaniem symbolu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług oraz kodu Scalonej Nomenklatury. Do celów poboru akcyzy i obowiązku oznaczania wyrobów znakami akcyzy w imporcie oraz w dostawie i nabyciu wewnątrzwspólnotowym stosuje się klasyfikację wyrobów akcyzowych w układzie odpowiadającym Scalonej Nomenklaturze (CN).


Ustawa o podatku akcyzowym uznaje za samochody osobowe pojazdy mechaniczne spełniające kryteria, określone w pozycji 59 załącznika nr 1 do ustawy, to znaczy pojazdy samochodowe i inne pojazdy mechaniczne przeznaczone zasadniczo do przewozu osób (inne niż te objęte pozycją 8702), włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (kombi) oraz samochodami wyścigowymi, które przyporządkowane są do grupowania według symbolu PKWiU 34.10.2 i kodu CN 8703.


Zgodnie z załącznikiem nr 1 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej, pozycja CN 9705 obejmuje zbiory i przedmioty kolekcjonerskie o wartości zoologicznej, botanicznej, mineralogicznej, anatomicznej, historycznej, archeologicznej, paleontologicznej, etnograficznej lub numizmatycznej. Zatem sklasyfikowanie samochodu osobowego marki Rolls Royce Silver-Shadow, rok produkcji 1974, do pozycji CN 9705 wyklucza ten pojazd z katalogu wyrobów akcyzowych podlegających podatkowi akcyzowemu. Powoduje to tym samym, że podatnik nie jest zobowiązany do złożenia deklaracji uproszczonej nabycia wewnątrzwspólnotowego i zapłaty podatku akcyzowego.


Ewa Matyszewska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelarie Radców Prawnych Cyran Polak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK