| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Odszkodowanie od urzędu miasta bez podatku

Odszkodowanie od urzędu miasta bez podatku

Odszkodowania za zajęcie przez skarb państwa pod drogę publiczną nieruchomości podatnika jest zwolnione z PIT. - Postanowienie naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty z dnia 26 stycznia 2007 r. (nr I/415-71-339/ZDB).


Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty rozstrzygnął kwestię opodatkowania PIT odszkodowania za zajęcie nieruchomości.


Podatniczka otrzymała odszkodowanie za zajęcie przez skarb państwa nieruchomości pod drogę publiczną. Wysokość odszkodowania została ustalona decyzją prezydenta miasta. Podatniczka nie była jednak pewna, czy odszkodowanie to jest zwolnione z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).


Przepis ten zwalnia od podatku otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Wyjątek stanowią określone w prawie pracy odprawy i odszkodowania z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę, odprawy pieniężne wypłacane na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, a także odprawy i odszkodowania z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym. Wyłączenie to dotyczy również odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji, odszkodowań za szkody dotyczące składników majątkowych związanych z prowadzoną działalnością oraz odszkodowań za szkody dotyczące składników majątkowych związa- nych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej i odszkodowań wynikających z zawartych umów i ugód.


Wspomniany przepis nie ma zastosowania w omawianym przypadku. Odszkodowanie przyznane za zajęcie przez skarb państwa pod drogę publiczną części nieruchomości jest wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o PIT. Zgodnie z nim wolne od podatku są przychody uzyskane z tytułu odszkodowania wypłacanego stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami lub z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie oraz z tytułu sprzedaży nieruchomości w związku z realizacją przez nabywcę prawa pierwokupu, stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami. Zatem wypłacone przez urząd miasta odszkodowanie mieści się w pojęciu odszkodowań wypłaconych stosownie do ustawy o gospodarce nieruchomościami i korzysta ze zwolnienia PIT.


Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK