| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy sprzedaż samochodu po wymontowaniu z niego tzw. kratki jest zwolniona z VAT

Czy sprzedaż samochodu po wymontowaniu z niego tzw. kratki jest zwolniona z VAT

Interpretacja Naczelnika Urzędu Skarbowego w Radomsku z 12 grudnia 2006 r., nr US III/443-44/06


INTERPRETACJA ORGANU PODATKOWEGO - GŁÓWNA TEZA
Pomimo zmiany statusu z ciężarowego na osobowy, przedmiotowy pojazd wciąż pozostaje tym samym towarem, w stosunku do którego przy jego nabyciu, przysługiwało Wnioskującej prawo do odliczenia podatku naliczonego. Tak więc, sprzedaż powyższego samochodu będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług stawką podatku w wysokości 22%.

KOMENTARZ EKSPERTA
Stanowisko organów podatkowych jest prawidłowe. Sprzedaż samochodu może korzystać ze zwolnienia, gdy można go uznać za towar używany. Zwolnienie przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT będzie miało zastosowanie, gdy:
• samochód był użytkowany przez danego podatnika przez okres co najmniej pół roku,
•  związku z zakupem tego samochodu, nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia VAT.

To zwolnienie będzie miało zastosowanie do samochodów osobowych nabytych, przed 1 maja 2004 r., w związku z nabyciem których nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT w ogóle(ma znaczenie czy na podstawie obowiązujących przepisów takie prawo nam przysługiwało, a nie czy skorzystaliśmy z niego według własnego uznania) lub gdy nabyliśmy, również po 1maja 2004 r. samochód którego dostawa korzystała ze zwolnienia lub nieodlczyliśmy VAT gdyż miał służyć czynnościom zwolnionym z VAT.

Gdy po 1 maja 2004 r. kupiliśmy samochód, w związku z nabyciem którego przysługiwało nam prawo do odliczenia:
• 50% podatku naliczonego, nie więcej niż 5000 zł,
• 60% podatku naliczonego, nie więcej niż 6000 zł
i był przez nas użytkowany przez okres co najmniej pół roku - to na podstawie par. 8 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów w prawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług sprzedaż takiego samochodu korzysta ze zwolnienia. 
Ponieważ przy nabyciu samochodu przysługiwało prawo do odliczenia VAT w całości, jego sprzedaż nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia z VAT. Nie ma znaczenia, że w chwili sprzedaży jest samochodem osobowym.

Interpretację skomentowała
Olga Jasielska
Ekspert z zakresu VAT

STAN FAKTYCZNY I PYTANIE PODATNIKA

Podatniczka 21 kwietnia 2000 r. zakupiła samochód ciężarowy z tzw. "kratką". Przy nabyciu powyższego auta, na podstawie obowiązujących wówczas przepisów, został odliczony podatek naliczony jak od samochodu ciężarowego. W kwietniu 2006 r. Strona dokonała wymontowania "kratki", a następnie na podstawie odpowiednich badań pojazdu oraz zaświadczenia samochód stał się samochodem osobowym.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK