| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Jaka stawka VAT dla budowy budynku mieszkalnego z parterem usługowym

Jaka stawka VAT dla budowy budynku mieszkalnego z parterem usługowym

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z 29 stycznia 2007 r.,
nr PP-I/443-330/06/ABA1. Parter usługi 1.037 m2;2. I, II , III kondygnacja , 47 mieszkań o łącznej powierzchni 2.400 m2;3. Przyłącza:


a)zewnętrzne przyłącze gazu


b)zewnętrzne przyłącze wody , kanalizacji i kanalizacji deszczowej


c)zewnętrzne przyłącze instalacji centralnego ogrzewania4. Infrastruktura zewnętrzna, chodniki, parkingi.Zdaniem Spółki

, dla budowy całego obiektu wraz z przyłączami zaklasyfikowanego do PKOB grupy 112 klasa 1122 stawka podatku wynosi VAT 7 % , natomiast odnośnie infrastruktury zewnętrznej - 22 % VAT.W odpowiedzi na powyższy wniosek Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie wydał postanowienie z dnia 7 listopada 2006r., Nr PP/443-36/06/HM, w którym uznał stanowisko Jednostki za nieprawidłowe, gdyż przyjął, że budowa budynku podlegać będzie opodatkowaniu stawką 7 %; odnośnie infrastruktury towarzyszącej mającej związek zarówno z budownictwem mieszkalnym jak i funkcjami gospodarczymi /lokale użytkowe/, na podstawie posiadanych dokumentów kosztorysowych i projektowych należy wyodrębnić część związaną z budownictwem mieszkaniowym oraz innymi obiektami i zastosować dla infrastruktury towarzyszącej związanej z budownictwem mieszkaniowym stawkę podatku VAT 7%, a dla pozostałej części - 22 %. Natomiast infrastruktura zewnętrzna tj. chodniki i parkingi podlegają, zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie, opodatkowaniu stawką 22 %.INTERPRETACJA ORGANU PODATKOWEGO - ARGUMENTACJA

Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienił z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie z dnia 7 listopada 2006r., Nr PP/443-36/06/HM, którym udzielono interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku od towarów i usług.W uzasadnieniu decyzji Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu stwierdził, co następuje:


Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm./ do dnia 31 grudnia 2007 roku stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do :a. robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,b. obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części , z wyłączeniem lokali użytkowych.Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą , o których mowa w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a , rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »