| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Usługi świadczone przez gospodarstwo pomocnicze

Usługi świadczone przez gospodarstwo pomocnicze

Czy usługi świadczone przez gospodarstwo pomocnicze (dostarczanie ciepła) na rzecz jednostki macierzystej są opodatkowane podatkiem od towarów i usług?

Gospodarstwo Pomocnicze przy Z. zwróciło się do Urzędu z prośbą o podanie, czy usługi świadczone przez gospodarstwo pomocnicze (dostarczanie ciepłej wody, energii cieplnej, centralne ogrzewanie) na rzecz jednostki macierzystej należy opodatkować podatkiem od towarów i usług.
Przepis § 1 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 23 czerwca 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (rozporządzenie Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o po- datku od towarów i usług, Dz.U. Nr 97, poz. 970) wprowadza zmianę, m.in. w § 8 ust. 1 dodaje się pkt 14–17. Punkt 14 zwalnia od podatku usługi świadczone pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych, jednostkami budżeto- wymi i zakładami budżetowymi, z wyjątkiem usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy oraz usług komunikacji miejskiej. Pod poz. 138 załącznika nr 3 (Wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7%) mieszczą się usługi w zakresie rozprowadzania wody, symbol PKWiU 41.00.2, poz. 153 – usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania. Natomiast wymienione przez Gospodarstwo: sprzedaż ciepła, pary technologicznej to usługi w zakresie dostarczania pary wodnej i gorącej wody (łącznie z energią w postaci zimnej) sklasyfikowane pod symbolem grupowania PKWiU 40.30.10.
Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem tut. Urzędu Gospodarstwo Pomocnicze, świadcząc wymienione w piśmie usługi na rzecz jednostki macierzystej korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług wymienionego w § 8 ust. 1 pkt 14 cytowanego rozporządzenia.
Pismo Urzędu Skarbowego w Lesku z 27 sierpnia 2004 r. (US-PP-443/19/04)

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »