| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Usługi świadczone przez gospodarstwo pomocnicze

Usługi świadczone przez gospodarstwo pomocnicze

Czy usługi świadczone przez gospodarstwo pomocnicze (dostarczanie ciepła) na rzecz jednostki macierzystej są opodatkowane podatkiem od towarów i usług?

Gospodarstwo Pomocnicze przy Z. zwróciło się do Urzędu z prośbą o podanie, czy usługi świadczone przez gospodarstwo pomocnicze (dostarczanie ciepłej wody, energii cieplnej, centralne ogrzewanie) na rzecz jednostki macierzystej należy opodatkować podatkiem od towarów i usług.
Przepis § 1 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 23 czerwca 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (rozporządzenie Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o po- datku od towarów i usług, Dz.U. Nr 97, poz. 970) wprowadza zmianę, m.in. w § 8 ust. 1 dodaje się pkt 14–17. Punkt 14 zwalnia od podatku usługi świadczone pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych, jednostkami budżeto- wymi i zakładami budżetowymi, z wyjątkiem usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy oraz usług komunikacji miejskiej. Pod poz. 138 załącznika nr 3 (Wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7%) mieszczą się usługi w zakresie rozprowadzania wody, symbol PKWiU 41.00.2, poz. 153 – usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania. Natomiast wymienione przez Gospodarstwo: sprzedaż ciepła, pary technologicznej to usługi w zakresie dostarczania pary wodnej i gorącej wody (łącznie z energią w postaci zimnej) sklasyfikowane pod symbolem grupowania PKWiU 40.30.10.
Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem tut. Urzędu Gospodarstwo Pomocnicze, świadcząc wymienione w piśmie usługi na rzecz jednostki macierzystej korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług wymienionego w § 8 ust. 1 pkt 14 cytowanego rozporządzenia.
Pismo Urzędu Skarbowego w Lesku z 27 sierpnia 2004 r. (US-PP-443/19/04)
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Ryszard Stolarz

Ekspert w dziedzinie prawa handlowego i spółdzielczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »