REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najważniejsze zmiany w prawie w 2013 r. - cz. III

REKLAMA

Jaki był ten 2013 rok w polskim prawie? Koniec roku to czas, kiedy podsumowujemy minione dwanaście miesięcy. Przedstawiamy więc najważniejsze nowelizacje aktów prawnych oraz nowe przepisy, które weszły w życie w mijającym roku.

Autopromocja

 

 

 


Terminy zapłaty w transakcjach handlowych


VI miejsce
w rankingu TOP 10, w naszej ocenie, zajmuje nowa ustawa z dnia 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 403), która weszła w życie w dniu 28 kwietnia 2013 r. Ustawa ta zastąpiła obowiązującą wcześniej ustawę o takim samym tytule. Głównym założeniem nowej ustawy było przyjęcie rozwiązań służących zwalczaniu coraz powszechniejszego problemu tzw. zatorów płatniczych. W tym celu nowa ustawa wprowadziła zasadę, zgodnie z którą terminy zapłaty w transakcjach handlowych pomiędzy przedsiębiorcami nie powinny przekraczać 60 dni, liczonych od dnia doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku, potwierdzających dostawę towaru lub wykonanie usługi. Nowe przepisy przewidziały jednocześnie, że ustalenie terminu zapłaty dłuższego niż termin ww. jest możliwe w drodze umowy stron, przy czym konieczne jest spełnienie pewnych dodatkowych wymogów określonych w ustawie. Powyższe zasady nie dotyczą jednak transakcji handlowych, w których dłużnikiem jest podmiot publiczny. W tego typu transakcjach, zgodnie z nową ustawą, terminy zapłaty nie powinny przekraczać 30 dni od daty doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku, a ich wydłużenie jest możliwe, pod pewnymi warunkami, tylko do maksymalnie 60 dni. Na mocy omawianego aktu prawnego wprowadzono także tzw. stałą rekompensatę, której kwota, w określonej w ustawie stałej wysokości, przysługuje wierzycielowi od dnia nabycia przez niego uprawnienia do naliczania odsetek z tytułu przekroczenia terminów zapłaty należności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Praw


Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych


VII miejsce
w naszym rankingu zajmuje ustawa z dnia 8 marca 2013 r. o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U. z 2013 r., poz. 503), która weszła w życie w dniu 26 maja 2013 r. Przepisy przyjęte w ramach ww. nowelizacji miały na względzie głównie ochronę środowiska oraz bioróżnorodności poprzez uniemożliwienie dokonywania zmiany przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych bez właściwego nadzoru w tym zakresie. W tym celu na mocy nowelizacji przyjęto, że przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne wszystkich użytków rolnych klasy I-III, a nie tylko takich, których zwarty obszar przekracza 0,5 ha, jak to miało miejsce przed zmianami, wymaga zgody ministra właściwego do spraw rozwoju wsi. Nowelizacja wprowadziła ponadto przepis, który wprost wskazał, iż stroną podstępowania o zmianę przeznaczenia gruntów rolnych klasy I-III jest wójt lub odpowiednio burmistrz albo prezydent miasta. W ten sposób ustawodawca jednoznacznie określił, że stroną takiego postępowania nie jest ani właściciel, ani też użytkownik wieczysty nieruchomości, której przeznaczenie ma ulec zmianie. Na podstawie nowelizacji rozstrzygnięto także, że dochody budżetu województwa w postaci opłat uiszczanych z tytułu wyłączenia z produkcji gruntów rolnych są niepodatkowymi należnościami budżetowymi.

Podstawa opodatkowania w VAT w 2014 r.

Zapraszamy na forum Księgowość

 


Przepisy postępowania cywilnego


VIII miejsce
w ww. rankingu, w naszej ocenie, zajmują ex aequo zmiany dotyczące przepisów postępowania cywilnego wprowadzone w 2013 roku.

- Pierwszą z tych zmian jest nowelizacja ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 654), która weszła w życie w dniu 7 lipca 2013 r. W ramach tej nowelizacji przyjęto szereg rozwiązań, które miały na celu zapobieżenie sytuacjom, w których tytuł wykonawczy wydawany przez sąd mógłby stać się podstawą egzekucji przeciwko osobie nie będącej w rzeczywistości dłużnikiem osoby, na rzecz której taki tytuł wydano. Najistotniejszą z takich zmian było ustalenie, że na pełne oznaczenie stron postępowania składają się, poza danymi dotychczas wymaganymi, także PESEL albo NIP (w przypadku strony będącej osobą fizyczną) lub numer, pod którym dana osoba jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym, innym rejestrze lub ewidencji (w przypadku strony niebędącej osobą fizyczną). Jednocześnie określono, że w ramach elektronicznego postępowania upominawczego (dalej „EPU”), obowiązek wskazania wymienionych powyżej numerów, w odniesieniu do obydwu stron postępowania, spoczywa na powodzie. W pozostałych przypadkach, zgodnie z nowelizacją, obowiązek ustalenia określonych powyżej danych pozwanego spoczywa zaś na sądzie. Ponadto na podstawie nowelizacji przyjęto, że EPU jest właściwe do dochodzenia tylko takich roszczeń, które stały się wymagalne nie dawniej niż trzy lata przed dniem wniesienia pozwu. Nowelizacja przyznała także stronom postępowania uprawnienie do żądania wydania przez sąd zaświadczenia stwierdzającego doręczenie wyroku zaocznego lub nakazu zapłaty przy zastosowaniu instytucji uznania za doręczone oraz zaświadczenia o utracie mocy przez nakaz zapłaty w całości lub w części, w związku ze skutecznym wniesieniem sprzeciwu od takiego orzeczenia. Nowelizacja wprowadziła także pewne środki ochrony dłużnika funkcjonujące na etapie postępowania egzekucyjnego.

- Drugą ze zmian jest nowelizacja ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 880), która weszła w życie 17 sierpnia 2013 r. Na podstawie tej nowelizacji przyjęto z kolei zasadę, zgodnie z którą oddanie pisma procesowego w placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne także w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, niż Polska, jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu. Ponadto wprowadzono wyraźne uregulowanie, zgodnie z którym jedynie strony, które mają miejsce zamieszkania, zwykłego pobytu lub siedzibę w państwie niebędącym członkiem Unii Europejskiej, mają obowiązek ustanawiania tzw. pełnomocnika do doręczeń. Celem opisanych powyżej zmian było zrównanie w postępowaniu cywilnym pozycji stron mających miejsce zamieszkania, pobytu lub siedzibę w Polsce z występującymi przed sądem osobami lub podmiotami zagranicznymi, z obszaru Unii Europejskiej.

Akty prawne umieszczone na ostatnich dwóch pozycjach naszego rankingu TOP 10 zostaną omówione w następnej publikacji.

Najważniejsze zmian w prawie w 2013 r. - cz. I

 

 

Maciej Szulikowski

radca prawny i partner zarządzający

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA