REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w programie „Mieszkanie dla Młodych”

Zmiany w programie „Mieszkanie dla Młodych” / Fotolia
Zmiany w programie „Mieszkanie dla Młodych” / Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany w programie „Mieszkanie dla Młodych” są bez wątpienia rewolucyjne. Najważniejsze z nich to możliwość zakupu nieruchomości na rynku wtórnym i dodatkowe korzyści dla rodzin wielodzietnych. Nowe zasady mogą obowiązywać już od 1 sierpnia br.

(Nie)tylko rynek pierwotny 

W czwartek Sejm  niemal jednogłośnie uchwalił nowelizację ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Reguluje ona zasady programu „MdM”, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie wkładu własnego do kredytu mieszkaniowego. Wprowadzone zmiany to wynik kompromisu pomiędzy propozycjami rządu, a sugestiami zgłaszanymi przez posłów podczas prac w komisjach.  

Autopromocja

Program „MdM” został uruchomiony w styczniu 2014 r. i od początku był dedykowany wyłącznie kupującym nowe mieszkania lub domy. Tymczasem na mocy nowych przepisów transakcje mogą być dokonywane także na rynku wtórnym.

Bezpłatna pomoc prawna także dla ludzi młodych

Nowelizacja umożliwia też dofinansowanie w przypadku zakupu mieszkania, które powstało w wyniku przebudowy lub adaptacji, a nie tylko budowy. Rozwiązanie to pozwoli na objęcie programem zaadaptowanych strychów czy kamienic.

Nowe regulacje przewidują także zwiększenie udziału w programie osób, które w nabyciu mieszkania chcą skorzystać z pośrednictwa spółdzielni mieszkaniowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Większe mieszkania i wyższe dopłaty

Dotychczas poważnym ograniczeniem dla młodych ludzi były wyznaczone w ustawie limity dotyczące dopuszczalnej powierzchni nieruchomości

- Według obowiązujących zasad MdM, dopłatą może być objęte maksymalnie 50 m kw., natomiast samo mieszkanie nie może być większe niż 75 m kw. – mówi  Marek Szmolke, prezes firmy deweloperskiej PB Start. –  Regulacje te spowodowały, że większość inwestorów skoncentrowała się na budowie mniejszych lokali. W efekcie większe rodziny mają ograniczone możliwości wyboru wymarzonego „M” – ocenia.

W myśl nowelizacji, limity te nie będą dotyczyły rodzin wielodzietnych. Nowe przepisy przewidują bowiem zwiększenie do 65 m kw. powierzchni mieszkaniowej, od której będzie liczona dopłata do wkładu własnego dla rodzin wychowujących co najmniej trójkę dzieci. Te rodziny otrzymają także wyższe dofinansowanie  w wysokości 30 proc. wkładu własnego (zamiast 15 proc.).

Polecamy poradnik: Karta Dużej Rodziny - PDF

Na większe korzyści mogą także liczyć rodziny z dwójką dzieci. Otrzymają one 20 proc. zamiast dotychczasowych 15 proc.

MdM – dla wszystkich?

Nowelizacja w znaczny sposób rozszerza także krąg potencjalnych beneficjentów programu. Zrezygnowano bowiem z tzw. warunku pierwszego mieszkania. Dopuszczalne będzie skorzystanie z programu jeżeli rodzina z co najmniej trójką dzieci będzie chciała polepszyć swoje warunki mieszkaniowe. W tym przypadku nie będzie obowiązywał limit wieku (35 lat).

Nowelizacja umożliwia też udział w programie osób bez zdolności kredytowej. Do tej pory, jeśli nabywca – mimo dofinansowania wkładu własnego – nie miał zdolności kredytowej, to do umowy kredytu razem z nim mogła przystąpić najbliższa rodzina, np. rodzice, rodzeństwo, ojczym, macocha lub teściowie. W myśl nowych przepisów kredytobiorców będą mogły wesprzeć dowolne osoby.

Karta Dużej Rodziny - zwolnienie z opłat za wywóz śmieci

Nowelizacja wstrząśnie rynkiem nieruchomości?

W ocenie posłów zmiany spowodują, że z programu będzie mogło skorzystać więcej młodych osób, w tym rodzin wielodzietnych. Objęcie dopłatami transakcji na rynku wtórnym niewątpliwie poszerzy ofertę lokali dostępnych w MdM i może zwiększyć popyt na mieszkania używane. O ile dla nabywców mieszkań zmiany będą bardzo korzystne, to dla pozostałych uczestników rynku nieruchomości ich ocena nie jest już taka jednoznaczna. 

- Zaproponowane przez Sejm zmiany w programie MdM są bez wątpienia rewolucyjne przyznaje Marek Szmolke z firmy deweloperskiej PB Start. – Jednak z ich oceną należy zaczekać do uchwalenia ustawy. Ważne zmiany mogą być wprowadzone także na dalszym etapie prac legislacyjnych – radzi.

W dalszej kolejności nowelizacją zajmie się Senat. Biorąc pod uwagę terminarz posiedzeń obu izb parlamentu oraz wymagany 14 dniowy vacatio legis, nowe przepisy mogą zacząć obowiązywać 1 sierpnia br.

Autor: Patrycja Grzybowska

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA