| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Inne > Od jakiej daty zgłosić do ubezpieczeń pracownika zatrudnionego po wznowieniu działalności gospodarczej

Od jakiej daty zgłosić do ubezpieczeń pracownika zatrudnionego po wznowieniu działalności gospodarczej

Od dwóch lat prowadzę działalność gospodarczą. We wrześniu złożyłem w gminie informację o zawieszeniu tej działalności, a od 1 października 2008 r. jestem zwolniony z opłacania składek na ZUS. Na początku marca 2009 r. chcę zgłosić w gminie wznowienie działalności. Od kiedy muszę płacić składki na ZUS za siebie, czy dopiero od kwietnia? Jeżeli jednocześnie ze wznowieniem działalności gospodarczej, jeszcze w marcu zatrudnię pracownika, to czy do ubezpieczeń powinienem zgłosić go od 1 kwietnia 2009 r.?

RADA

Składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i zdrowotne za siebie będzie Pan opłacał od kwietnia 2009 r. Natomiast pracownika ma Pan obowiązek zgłosić do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego od dnia zatrudnienia, czyli jeszcze w marcu 2009 r. Również składki za pracownika ma Pan obowiązek opłacać od marca 2009 r.

UZASADNIENIE

Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej w zakresie ubezpieczeń społecznych jest skuteczne od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca zgłosił w gminie zawieszenie działalności gospodarczej. Zawieszenie działalności trwa do ostatniego dnia miesiąca, w którym przedsiębiorca zgłosił w gminie wznowienie działalności gospodarczej (art. 36a ust. 2 ustawy systemowej). Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, wypadkowemu i ewentualnie dobrowolnemu chorobowemu podlegają od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej (art. 13 pkt 4 ustawy systemowej).

W Dzienniku Ustaw z 2009 r. nr 18, poz. 97 została opublikowana ustawa z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Od 31 marca 2009 r. zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej powoduje ustanie obowiązku ubezpieczeń społecznych od dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, do dnia poprzedzającego dzień wznowienia wykonywania działalności gospodarczej.

Ma Pan obowiązek opłacać za siebie składki od kwietnia 2009 r., mimo że działalność wznowił Pan już w marcu 2009 r. Inaczej jest z zatrudnionymi pracownikami. Po wznowieniu działalności może Pan zatrudnić osoby np. na podstawie umowy o pracę. Jednak do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego ma Pan obowiązek zgłosić je od dnia nawiązania stosunku pracy (art. 13 pkt 1 ustawy systemowej).

Ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu tak samo jak pracownicy podlegają osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy agencyjnej albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy.

Na obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego zatrudnionych osób nie ma wpływu to, że płatnik składek nie podlega ubezpieczeniom. Mimo że Pan nie podlega ubezpieczeniom do 31 marca 2009 r., czyli również w okresie, kiedy zamierza Pan zatrudnić pracownika, ma Pan obowiązek zgłosić pracownika do ubezpieczeń od dnia rozpoczęcia pracy.

WAŻNE!

Zwolnienie z opłacania składek w okresie zawieszenia działalności dotyczy wyłącznie osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przepisy o zawieszeniu działalności nie dotyczą obowiązku zgłoszenia do ubezpieczeń zatrudnionych osób, np. pracowników czy zleceniobiorców.

PRZYKŁAD

Marian N. zawiesił działalność gospodarczą od 15 października 2008 r. Dlatego od 1 listopada 2008 r. nie podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu i nie opłaca składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne z działalności. Wznowienie działalności gospodarczej zgłosił w gminie 12 stycznia 2009 r. Dlatego składki z działalności będzie miał obowiązek opłacać na nowo od 1 lutego 2009 r. Jednocześnie ze zgłoszeniem wznowienia działalności od 15 stycznia 2009 r. pan Marian zatrudnił dwóch pracowników na podstawie umowy zlecenia. Zleceniobiorcy wykonują pracę od 15 stycznia 2009 r. Mimo że pan Marian obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu z działalności zaczął podlegać dopiero od 1 lutego 2009 r., za styczeń opłacił składki za zleceniobiorców.

Przypominamy, że działalność mogą zawiesić:

• osoby prowadzące pozarolniczą działalność (w tym w formie spółki cywilnej) na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych oraz

• wspólnicy jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólnicy spółek jawnych, komandytowych lub partnerskich, którzy nie zatrudniają pracowników.

• art. 13 pkt 1 i pkt 4 oraz art. 36a ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• ustawa z 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU nr 141, poz. 888),

• art. 22 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU z 2009 r. nr 18, poz. 97).

Marek Maliński

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agencja Zatrudnienia KS Service

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »