| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Wynagrodzenie prezesa spółki przyznane uchwałą wspólników a składki ZUS

Wynagrodzenie prezesa spółki przyznane uchwałą wspólników a składki ZUS

Spółka nie ma obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia otrzymywanego przez członka zarządu z tytułu pełnienia funkcji na podstawie powołania uchwałą wspólników spółki z o.o., przyznanego uchwałą Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników.

Czy wspólnik będący członkiem zarządu musi płacić składki ZUS?

1 września 2014 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynął wniosek spółki z o.o. o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

W dniu 12.06.2012 r. została zawiązana w formie aktu notarialnego jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Od 01.04.2013 r. jedyny wspólnik tej spółki rozpoczął równocześnie prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej.

Wspólnikowi powierzono w drodze powołania funkcję prezesa zarządu tej spółki, a za wykonywanie obowiązków prezesa ma on uzyskiwać wynagrodzenie na podstawie uchwały Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników.

Powstała wątpliwość, czy w takiej sytuacji członka zarządu powołanego uchwałą wspólników należy zgłaszać do ubezpieczenia społecznego? Czy od świadczenia z tytułu pełnionej funkcji na podstawie powołania trzeba opłacać składki ZUS?

Zdaniem spółki świadczenia uzyskiwane przez członka zarządu wypłacane na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników nie stanowią samoistnego tytułu podlegania ubezpieczeniom społecznym,  a tym samym nie powodują obowiązku opłacania składek społecznych z tego tytułu.

Spółka uważa, że członka zarządu powołanego uchwałą wspólników nie należy zgłaszać do ubezpieczenia społecznego z uwagi na brak tytułu podlegania ubezpieczeniom społecznym.

Komplet Podatki 2015

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Nie ma obowiązku płacenia składek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznał stanowisko spółki za prawidłowe.

Wskazał brak obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia otrzymywanego przez członka zarządu z tytułu pełnienia funkcji na podstawie powołania uchwałą wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zdaniem ZUS świadczenia uzyskiwane przez członka zarządu wypłacane na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników nie stanowią samoistnego tytułu podlegania ubezpieczeniom społecznym, a tym samym nie powoduje obowiązku opłacania składek społecznych z tego tytułu. Tym samym członka zarządu powołanego uchwałą wspólników nie należy zgłaszać do ubezpieczenia społecznego z uwagi na brak tytułu podlegania ubezpieczeniom społecznym.

Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne

Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Źródło: interpretacja ZUS nr WPI/200000/43/1046/2014

Opracował Łukasz Krupiński

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK