| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Jak rozliczyć składki za osobę, którą firma zatrudnia równocześnie na dwie umowy zlecenia

Jak rozliczyć składki za osobę, którą firma zatrudnia równocześnie na dwie umowy zlecenia

Z osobą, którą zatrudniamy od sierpnia 2007 r. na podstawie umowy zlecenia, w lutym br. zawarliśmy jeszcze jedną umowę zlecenia na dodatkowe zadania. Obie umowy są wykonywane w siedzibie firmy.

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe z obydwu umów jest przychód z tytułu ich wykonywania (w umowie określono wysokość wynagrodzenia kwotowo). Składki od tych przychodów należy rozliczać w jednym raporcie ZUS RCA, podając w nim jako podstawę wymiaru składek sumę przychodów z obydwu umów. Podstawą wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe jest natomiast wyłącznie przychód z tej umowy, która została wskazana jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.

W przypadku gdy zleceniobiorca uzyskał w marcu br. prawo do zasiłku chorobowego, powinni Państwo złożyć za niego dodatkowo raport ZUS RSA. W tym raporcie należy wykazać okres przerwy w opłacaniu składek w związku z chorobą oraz kwotę wypłaconego zasiłku - jedynie z tego tytułu, który był tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych i dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

• art. 6 ust. 1 pkt 4, art. 9 ust. 2, art. 11 ust. 2, art. 12, art. 18 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• § 3 ust. 7 rozporządzenia z 30 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, wypłaconych zasiłków z ubezpieczeń chorobowego i wypadkowego, zasiłków rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych oraz kolejności zaliczania wpłat składek na poszczególne fundusze (DzU nr 165, poz. 1197 ze zm.).

Roman Dorawa

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Nasiłowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK