| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Umowy zlecenia > Pracodawca zapłaci składki od zleceń swoich pracowników

Pracodawca zapłaci składki od zleceń swoich pracowników

Pracodawca zapłaci składki na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia zawartej przez jego pracownika z innym podmiotem, jeśli praca jest świadczona na rzecz tego pracodawcy, tzn. pracodawca uzyskuje efekty tej pracy.

Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 18 marca 2014 r., II UK 449/13.

Rozpatrywana przez SN sprawa dotyczyła sytuacji, w które pracownicy zatrudnieni w spółce cywilnej mieli równocześnie zawarte umowy zlecenia z inną bliźniaczą spółką cywilną o podobnym profilu (handel, usługi transportowe) oraz tej samej siedzibie. Mimo, że spółki prawnie funkcjonowały jako dwa oddzielne podmioty, wspólnikami były te same osoby.

Spółki podpisały ze sobą umowy o współpracy. Zakresy zadań wykonywanych na podstawie umowy o pracę dla jednej ze spółek oraz umowy zlecenia dla drugiej spółki w znacznym stopniu się pokrywały. ZUS uznał, że spółka cywilna, która zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę, powinna odprowadzać składki także od wynagrodzenia z tytułu umów zlecenia spółki bliźniaczej. Wskazał, że skoro pracownicy wykonywali zadania na rzecz pracodawcy to ma prawo zażądać od niego zapłaty należności.

Ozusowanie umów zleceń nie tak prędko?

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

O ile sąd I instancji nie podzielił stanowiska ZUS, o tyle Sąd Apelacyjny w Gdańsku  orzekł o zobowiązaniu spółki cywilnej do zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia z tytułu umów zlecenia.

Zdaniem sądu, spółka cywilna nie ma podmiotowości prawnej (mają ją wspólnicy), wobec tego praca świadczona przez pracowników - czy to w ramach umowy zlecenia, czy umowy o pracę - jest świadczona na rzecz wspólników, a nie spółki. W tym stanie rzeczy Sąd Apelacyjny w Gdańsku uznał, że skoro ma miejsce tożsamość struktury i funkcji podmiotów, to składki na ubezpieczenia społeczne powinny być odprowadzane w ramach stosunku pracy również od wynagrodzenia z tytułu umów zlecenia.

Sąd Najwyższy odrzucił skargę kasacyjną spółki cywilnej, a tym samym potwierdził zasadność dochodzenia przez ZUS zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia z tytułu umów zlecenia.

Zapisz się na nasz newsletter

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK