| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Umowy zlecenia > Nowe zasady płacenia składek ZUS od umów zlecenia – czy naprawdę chodzi o to, aby zleceniobiorcy mieli lepiej?

Nowe zasady płacenia składek ZUS od umów zlecenia – czy naprawdę chodzi o to, aby zleceniobiorcy mieli lepiej?

Od 1 stycznia 2016 roku zmienią się zasady odprowadzania składek od umów zlecenia. Obecnie, w przypadku, gdy ktoś jest zatrudniony na kilka umów zlecenia, składka odprowadzania jest wyłącznie od jednej, wybranej, umowy – najczęściej tej na niższą kwotę. Po zmianach pracodawcy będą mieli obowiązek odprowadzania składek ZUS od wszystkich umów do kwoty minimalnego wynagrodzenia – to zaś w przyszłym roku wyniesie 1750 zł brutto. I choć na pierwszy rzut oka wydawać się może, że jest to decyzja, której celem jest obrona praw zatrudnionych, tak naprawdę zmiany legislacyjne będą niekorzystne dla zleceniobiorców.

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce, a przede wszystkim zatrudnianie pracowników nie jest łatwe. Ilość formalności, jakich trzeba dopełnić, a przede wszystkim koszty pracy oraz wysokie podatki nie pozwalają dynamicznie rozwijać się młodym przedsiębiorcom, a co za tym idzie – hamują rozwój gospodarczy kraju.

Dla osoby, która ma własną firmę ważne jest osiąganie zysku i nie ma w tym nic złego. Suma wszystkich wydatków ponoszonych z tytułu działalności musi być niższa niż przychody. W przeciwnym wypadku, biznes nie ma sensu i przynosi wyłącznie straty. Po stronie kosztów pojawia się wynagrodzenie dla pracownika. To zaś jest o wiele wyższe niż kwota, jaką osoba zatrudniona dostaje do ręki. Jeśli, przykładowo, płaca netto z tytułu umowy o pracy wynosi 1800 zł, realne wydatki ponoszone przez pracodawcę to ok. 3000 zł. Ponad 40% realnej wartości wykonanej pracy pochłaniają podatki oraz składki ZUS. W przypadku umowy zlecenia, czy też umowy o dzieło, proporcje między wynagrodzeniem netto a brutto mogą być korzystniejsze dla osoby zatrudnionej.

Polecamy: Rewolucja w umowach zlecenia

Zmiany sposobu regulowania składek ZUS z tytułu zatrudniania na umowę zlecenia nie mają na celu poprawy bytu pracowników. To jedynie kolejny sposób na podniesienie podatków i zwiększenie przychodów do kasy państwa. Decyzja ta uderzy przede wszystkim w osoby zatrudnione. Prowadzący własny biznes, zamierzając utrzymać stabilność finansową firmy, chcąc nie chcąc, przeniosą koszty ozusowania umów zlecenia na pracowników. W konsekwencji, wynagrodzenia na rękę z tego tytułu mogą spaść o kilkanaście, a nawet więcej procent– szczególnie w przypadku tych, którzy pracują na niskie stawki.

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Wyższe składki od umów zlecenia to metoda zwiększenia przychodów do budżetu państwa, który przyniesie eskalację konfliktu między pracownikami a pracodawcami. Kluczem do rozwiązania problemów ze zbyt niskimi płacami netto i trudnej sytuacji na rynku pracy będzie zaś obniżenie, a nie gwałtowne podwyższenie kosztów związanych z zatrudnianiem.

Rafał Jankowski

Partner zarządzający Cafe Finance

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Napolski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK