REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Znajomość języków obcych a zatrudnienie

Znajomość języków obcych a zatrudnienie
Znajomość języków obcych a zatrudnienie
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Blisko 70% pracodawców szukając pracownika przedstawia znajomość języka angielskiego jako wymóg konieczny. Posługiwanie się nim jest obecnie jedną z podstawowych i niezbędnych umiejętności na rynku pracy i, jak pokazuje analiza ofert rekrutacyjnych, niemal zawsze ułatwia znalezienie zatrudnienia. Z racji rozwijającego się handlu zagranicznego na znaczeniu zyskują też mniej popularne języki obce. Jednocześnie w przypadku 1/3 aplikacji nadsyłanych na ogłoszenia rekrutacyjne deklarowany w CV stopień ich znajomości odbiega od faktycznych umiejętności kandydatów. Tak wynika z obserwacji ekspertów agencji zatrudnienia Manpower.

Znajomość języka obcego to obecnie jeden z podstawowych wymogów na rynku pracy. Przyszli pracodawcy poszukują przede wszystkim osób bardzo dobrze władających językiem angielskim. Umiejętność ta przydaje się zarówno w firmach o zagranicznych korzeniach, jak i w tych, gdzie potrzebę taką uzasadnia stały kontakt z obcojęzycznymi klientami, dostawcami i partnerami biznesowymi.

Autopromocja

Angielski jest językiem dominującym z racji obszaru działalności większości firm obecnych na rynku. Wymiana handlowa z państwami sąsiadującymi w wielu przedsiębiorstwach narzuca też konieczność znajomości języków państw sąsiadujących z Polską. Tu wśród pożądanych umiejętności językowych niekwestionowaną pozycję lidera zajmuje niemiecki. Języki mniej popularne, takie jak np. litewski, węgierski, czy duński, są z kolei niezbędne do pracy w tworzonych licznie w Polsce centrach usług wspólnych oraz centrach outsourcingowych.

Ich znajomość coraz częściej też może zagwarantować większe możliwości znalezienia pracy oraz negocjacji wynagrodzenia.

– Posługiwanie się językiem angielskim jest obecnie jedną z podstawowych i niezbędnych umiejętności na rynku pracy i jak pokazuje analiza ofert zatrudnienia, jego znajomość niemal zawsze ułatwia znalezienie pracy – komentuje Justyna Ścigler, kierownik w agencji zatrudnienia Manpower. – Obecnie blisko 70% pracodawców przedstawia znajomość angielskiego jako wymóg konieczny, a ponad połowa oczekuje od przyszłych pracowników wysoko rozwiniętych kompetencji w tym zakresie. Trend ten będzie się nasilał.

Wśród ogłoszeń rekrutacyjnych widać zapotrzebowanie również na inne języki europejskie i one dominują, jednak z racji rozwoju handlu zagranicznego, zwiększa się też powoli popyt na władanie językami egzotycznymi, jak np. chiński, arabski, czy turecki, – dodaje Justyna Ścigler. Wymagania co do stopnia znajomości języka angielskiego są wyraźne: im wyższy szczebel stanowiska w konkretnej organizacji, tym bardziej znajomość angielskiego czy też innego języka obcego jest niezbędna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z racji pełnionej funkcji kadra kierownicza i zarządzająca często w praktyce nie może w codziennej pracy obyć się bez kontaktów w języku obcym. Do codzienności należy też fakt, że cenione na rynku firmy poszukują osób ze znajomością co najmniej jednego języka obcego, również na niższe stanowiska. Jedną z branż, w której panuje obecnie największe zapotrzebowanie na angielski jest IT. Około 70% ofert skierowanych do ekspertów z obszaru rozwoju oprogramowania, czy administracji systemów zawiera wymóg znajomości tego języka. Jest to głównie związane z dostępem do najnowszej wiedzy, której eksperci z branży nadal szukają za granicą.

Często też same systemy operacyjne, na których pracują specjaliści IT są w języku obcym. Podobnie sytuacja wygląda w branży technologii i inżynierii. Osób władających angielskim potrzebują także szeroko pojęte branże administracji biurowej oraz finansów. W tej ostatniej kandydaci często znajdują zatrudnienie w centrach outsourcingowych. Z kolei umiejętność komunikowania się w co najmniej dwóch językach obcych, z których językiem bazowym jest angielski, jest szczególnie wymagana w sektorze centrów usług wspólnych. Znajomość angielskiego jest również niezbędna do pracy w hotelarstwie i turystyce, a także HR, gdzie wymóg jego znajomości zawiera ponad połowa ofert pracy z tych obszarów.

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Aktywne druki i formularze

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

– W przypadku co trzeciego CV, jakie otrzymujemy, deklarowany stopień znajomości języka angielskiego odbiega od realnych umiejętności kandydata, – mówi Justyna Ścigler. – Szukający pracy mają nadzieję, że weryfikacja języka podczas rekrutacji nie nastąpi, lub też, że po przyjęciu do pracy nie będą musieli się nim w praktyce posługiwać. Zdarza się także, że błędny opis w CV wynika z nieznajomości swoich umiejętności językowych oraz źle dobranego kryterium pomiaru. Zawsze doradzam osobom szukającym pracy, by przygotowując dokumenty aplikacyjne czy też prezentując się podczas spotkania rekrutacyjnego nie rozmijały się z prawdą. Kłamstwo jest łatwe do wychwycenia, a jego konsekwencjami może być zarówno nieotrzymanie bieżącej oferty pracy, jak i też uniemożliwienie sobie aplikowania do danej firmy w przyszłości – dodaje przedstawiciel Manpower.

Weryfikacja znajomości języka podczas procesu rekrutacji przebiega kilkuetapowo. Prócz konieczności dostarczenia rekruterowi przez kandydata niezbędnych zaświadczeń o ukończonych kursach, czy posiadanych certyfikatach językowych, kandydat zawsze poddawany jest rozmowie oceniającej poziom znajomości danego języka obcego. Po sprawdzeniu umiejętności komunikacyjnych podczas rozmowy, dodatkową weryfikację stanowi wypełnienie testu pisemnego lub przekazanie tekstów do przetłumaczenia. Zwykle są to materiały branżowe, związanych z działalności danej firmy. Dodatkowe sprawdzenie służy analizie umiejętności formułowania myśli na piśmie oraz tworzenia komunikacji biznesowej.
Do każdej rekrutacji warto się wcześniej przygotować. Również wtedy, kiedy wiemy lub podejrzewamy, że zostanie ona prowadzona w języku obcym. Dobrym sposobem jest wcześniejsze opracowanie w obcym języku odpowiedzi na kilka standardowych pytań, których spodziewamy się usłyszeć podczas spotkania z rekruterem. Mogą one dotyczyć motywacji do wykonywania przyszłej pracy, zakresu obowiązków wykonywanych u poprzedniego pracodawcy, naszych zainteresowań, lub też przyszłych planów zawodowych.


Podczas wywiadu przeprowadzanego w języku obcym rekruter zwraca uwagę na dobór słów, poprawność gramatyczną, właściwe użycie sformułowań, a także znajomość branżowych zwrotów oraz umiejętności komunikacyjne danej osoby.
Niezależnie od tego, czy poszukujemy pracy, w której będziemy mogli wykorzystać naszą znajomość języków obcych, czy też nie, zawsze warto korzystać z ofert doświadczonych agencji zatrudnienia, takich jak Manpower.

Współpracując z pracodawcami z różnych branż, agencja zatrudnienia Manpower udziela dostępu do wielu ofert pracy, ułatwiając kandydatom jej szybsze znalezienie.

******

ManpowerGroup w Polsce
ManpowerGroup, światowy lider innowacyjnych rozwiązań dla rynku pracy, od 2001 r. wspiera firmy i kandydatów w Polsce. Organizacja posiada 40 agencji i jest obecna w 25 miastach w całym kraju. ManpowerGroup oferuje unikalne rozwiązania dla firm i kandydatów poprzez: ManpowerGroup™ Solutions, Manpower® i Experis™. Usługi w Polsce obejmują pracę tymczasową, rekrutację stałą i badanie kompetencji pracowników, zatrudnienie zewnętrzne, outsourcing
procesów, doradztwo personalne, zarządzanie karierą i outplacement. Realizowana przez ManpowerGroup usługa outplacementu jest oparta o metodologię, materiały oraz narzędzia Right Management, światowego eksperta w obszarze zarządzania talentami i karierą.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA