REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot dopłaty do kapitału - skutki podatkowe

Jerzy Furman
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Spółka komandytowa ma trzech wspólników: komplementariusza – spółkę z o.o., i dwóch komandytariuszy – osoby fizyczne. W lutym br. jeden z komandytariuszy dokonał dopłaty do spółki, zaksięgowanej na kapitał zapasowy. Komandytariusz chce jednak wycofać tę dopłatę. Jakie są skutki podatkowe zwrotu dopłaty do kapitału?


Czy wycofanie całej kwoty na rzecz komandytariusza, który ją wniósł, jest prawidłowe i czy rodzi jakiekolwiek ryzyka o charakterze prawnym i/lub podatkowym?

Autopromocja


Jakie są skutki podatkowe zwrotu dopłaty do kapitału

 

RADA

Wszelkie kwestie prawne związane ze spółką komandytową zostały zawarte w art. 102-124 Kodeksu spółek handlowych. Opisano w nich m.in. zasady tworzenia tej spółki handlowej, jej organizowania, funkcjonowania i rozwiązywania. Jednak nie została tam opisana kwestia wnoszenia dopłat przez komandytariuszy oraz ich zwrotu. Dlatego właściwe wydaje się podejście zastosowane w przypadku dopłat wnoszonych przez wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zgodnie z którym zwrot dopłat w wysokości wniesionych wcześniej środków pieniężnych nie rodzi ryzyka o charakterze prawnych.

Przychody z tytułu udziałów w spółce komandytowo-akcyjnej

Dalszy ciąg materiału pod wideo


UZASADNIENIE

Podstawowym obowiązkiem wspólników osobowych spółek handlowych jest wniesienie wkładów do spółki. W praktyce gospodarczej coraz częściej spotykane są dopłaty do kapitału.

W omawianym przypadku komandytariusz chce wycofać dopłatę, którą wniósł do spółki komandytowej. W związku z tym powstaje pytanie, czy rodzi to jakiekolwiek ryzyka podatkowe oraz czy taka czynność jest prawidłowa. Odpowiadając na to pytanie, warto zastanowić się, co kryje się w pojęciu „ryzyko podatkowe”. Ryzyko podatkowe rozumiane jest najczęściej jako ryzyko wystąpienia błędu lub nieprawidłowości narażających podatnika na zaległości podatkowe.

Wykorzystanie spółek komandytowych w działalności holdingowej


Zwrot dopłaty dla komandytariusza może wpływać przede wszystkim na:

• podatek dochodowy od osób fizycznych,

• podatek od towarów i usług,

• podatek od czynności cywilnoprawnych.


Zwrot dopłaty - PIT


Otrzymanie przez komandytariusza zwrotu dopłaty nie spowoduje powstania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wiąże obowiązek podatkowy z osiągnięciem dochodu, jednak w omawianej sytuacji dochód nie powstanie.

Reasumując, zwrot dopłat do wysokości wniesionych uprzednio środków pieniężnych nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jeżeli jednak wartość zwróconego majątku przewyższa wartość wniesionej dopłaty, wówczas nadwyżka podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Autopromocja

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

 


Zwrot dopłaty - PCC


Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają m.in. umowy spółki, a także zmiany tych umów w przypadku, gdy zmiana powoduje podwyższenie podstawy opodatkowania. Zasady opodatkowania dotyczące umów spółek i ich zmian stosuje się odpowiednio do aktów założycielskich spółek, statutów spółek i ich zmian. W analizowanym przypadku wycofanie dopłaty przez komandytariusza nie zwiększy majątku spółki komandytowej. W związku z tym czynność ta nie będzie stanowiła przedmiotu opodatkowania, a tym samym nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Autopromocja

Zobowiązania spółki komandytowej a odpowiedzialność wspólników


Zwrot dopłaty - VAT


Wycofanie dopłaty nie będzie też stanowiło przedmiotu opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Czynność ta nie jest bowiem ani odpłatną dostawą towarów, ani odpłatnym świadczeniem usług.

Jerzy Furman

specjalista ds. rachunkowości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Głównego Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS go obniży

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA