Zwrot dopłaty do kapitału - skutki podatkowe
REKLAMA
REKLAMA
Czy wycofanie całej kwoty na rzecz komandytariusza, który ją wniósł, jest prawidłowe i czy rodzi jakiekolwiek ryzyka o charakterze prawnym i/lub podatkowym?
REKLAMA
Jakie są skutki podatkowe zwrotu dopłaty do kapitału
RADA
Wszelkie kwestie prawne związane ze spółką komandytową zostały zawarte w art. 102-124 Kodeksu spółek handlowych. Opisano w nich m.in. zasady tworzenia tej spółki handlowej, jej organizowania, funkcjonowania i rozwiązywania. Jednak nie została tam opisana kwestia wnoszenia dopłat przez komandytariuszy oraz ich zwrotu. Dlatego właściwe wydaje się podejście zastosowane w przypadku dopłat wnoszonych przez wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zgodnie z którym zwrot dopłat w wysokości wniesionych wcześniej środków pieniężnych nie rodzi ryzyka o charakterze prawnych.
Przychody z tytułu udziałów w spółce komandytowo-akcyjnej
UZASADNIENIE
Podstawowym obowiązkiem wspólników osobowych spółek handlowych jest wniesienie wkładów do spółki. W praktyce gospodarczej coraz częściej spotykane są dopłaty do kapitału.
W omawianym przypadku komandytariusz chce wycofać dopłatę, którą wniósł do spółki komandytowej. W związku z tym powstaje pytanie, czy rodzi to jakiekolwiek ryzyka podatkowe oraz czy taka czynność jest prawidłowa. Odpowiadając na to pytanie, warto zastanowić się, co kryje się w pojęciu „ryzyko podatkowe”. Ryzyko podatkowe rozumiane jest najczęściej jako ryzyko wystąpienia błędu lub nieprawidłowości narażających podatnika na zaległości podatkowe.
Wykorzystanie spółek komandytowych w działalności holdingowej
Zwrot dopłaty dla komandytariusza może wpływać przede wszystkim na:
• podatek dochodowy od osób fizycznych,
• podatek od towarów i usług,
• podatek od czynności cywilnoprawnych.
Zwrot dopłaty - PIT
Otrzymanie przez komandytariusza zwrotu dopłaty nie spowoduje powstania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wiąże obowiązek podatkowy z osiągnięciem dochodu, jednak w omawianej sytuacji dochód nie powstanie.
Reasumując, zwrot dopłat do wysokości wniesionych uprzednio środków pieniężnych nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jeżeli jednak wartość zwróconego majątku przewyższa wartość wniesionej dopłaty, wówczas nadwyżka podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych.
Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach
Zwrot dopłaty - PCC
Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają m.in. umowy spółki, a także zmiany tych umów w przypadku, gdy zmiana powoduje podwyższenie podstawy opodatkowania. Zasady opodatkowania dotyczące umów spółek i ich zmian stosuje się odpowiednio do aktów założycielskich spółek, statutów spółek i ich zmian. W analizowanym przypadku wycofanie dopłaty przez komandytariusza nie zwiększy majątku spółki komandytowej. W związku z tym czynność ta nie będzie stanowiła przedmiotu opodatkowania, a tym samym nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Zobowiązania spółki komandytowej a odpowiedzialność wspólników
Zwrot dopłaty - VAT
Wycofanie dopłaty nie będzie też stanowiło przedmiotu opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Czynność ta nie jest bowiem ani odpłatną dostawą towarów, ani odpłatnym świadczeniem usług.
Jerzy Furman
specjalista ds. rachunkowości
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat