REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

Izabella Tymińska
Zajmuje się doradztwem z zakresu przepisów prawa celnego, importem i eksportem towarów i usług, analizą finansowo-ekonomiczną kontraktów międzynarodowych.
Reforma Unijnego Kodeksu Celnego
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

Reforma Unijnego Kodeksu Celnego

Do zasadniczych założeń reformy zaliczyć należy utworzenie nowego organu jakim ma być Urząd UE ds. celnych, który ma nadzorować unijne centrum danych celnych, które ma zastąpić obecną celną infrastrukturę informatyczną w państwach członkowskich UE. Przedsiębiorstwa będą wchodzić w interakcję tylko z jednym portalem przy przesyłaniu informacji celnych oraz przesyłać je tylko raz dla wielu przesyłek. Wprowadzone zostaną zasady uznanego za importera dla dostaw na odległość oraz zniesione zostanie zwolnienie celne dla towarów poniżej 150 EUR.

Autopromocja

Program „Trust & Check”, będzie nową wersją AEO dla najbardziej wiarygodnych przedsiębiorców. Będą oni mogli wprowadzać swoje towary do obrotu w UE bez aktywnej interwencji celnej po spełnieniu wielu nowych, rygorystycznych warunków. Dla chętnych do posiadania podwyższonej wersji wiarygodności niezbędna będzie nowa certyfikacja posiadanych pozwolenia AEO. Podwyższony próg wejścia dla wielu firm będzie trudny do spełnienia. 

Magazyn czasowego składowania ma mieć skrócony czas na przechowywanie towarów pod dozorem celnym w celu przedstawienia go organom celnym. Z 90 dni możliwości składowania ma zostać skrócony do dni 10ciu. W tym przypadku wydaje mi się że tak krótki czas przede wszystkim w portach morskich może okazać się nie wystarczający do logistycznej obsługi klienta. Należy zatem założyć, że być może chodzi o jeszcze większe korzystanie z procedur uproszczonych aby zwiększyć przepustowość magazynów przy portach.

Bezwzględnie potrzebna jest reforma prawa celnego i dostosowanego go do realiów dzisiejszych, którą należałoby podzielić na kilka elementów: 

  • Jednolite stanowisko służb celnych UE,
  • Podniesienie standardów oraz wiedzy merytorycznej przez podmioty pośredniczące,
  • Skrócenie czasu obsługi petenta w związku z postępowaniem administracyjnym,
  • Zmianę przepisów około celnych na jednolite w całej UE,
  • Jednolite podejście w całej UE do MSP,
  • Ujednolicenie współpracy innych organów państwowych z administracją celną państw członkowskich UE.

Niestety zakładany projekt nie będzie skupiał się na powyższych elementach lub dotknie ich tylko w drobnych szczegółach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy założyć, że będzie trzeba zwiększyć wiedzę i kompetencje w firmach dokonujących obrotu towarowego w UE z krajami trzecimi oraz ich reprezentantów, ponieważ na etapie odpraw celnych wymagana jest wysoko specjalistyczna wiedza dotycząca procesów w łańcuchu dostaw. Poprzez zwiększone kompetencje pośredników celnych co do ograniczeń pozataryfowych na towarach będzie trzeba w firmach dokładnie wiedzieć jak, skąd i dlaczego informacje wieloetapowego łańcucha trzeba przekazywać. 

Od kiedy nowe przepisy celne?

Projekt zakłada długi okres stopniowego wprowadzenia. Od 2028 roku przez 10 lat będą wprowadzane nowe przepisy. Czekamy zatem na ostateczną wersję opublikowanego Rozporządzenia, aby można było dokonać ostatecznej analizy zmian, które w dzisiejszym pędzącym świecie są potrzebne. Należy jednak uniknąć błędów, które zostały popełnione przy wcześniejszej modernizacji Kodeksu Celnego, co doprowadziło całkowicie do zmiany całego kodeksu celnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA