REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana formy opodatkowania firmy w 2019 r.

Zmiana formy opodatkowania firmy w 2019 r. /shutterstock.com
Zmiana formy opodatkowania firmy w 2019 r. /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

20 stycznia pełnił dla przedsiębiorców prowadzących firmę graniczną datę, do której można było dokonać zmiany formy opodatkowania firmy na kolejny rok podatkowy. Od początku roku 2019 zmiana formy opodatkowania jest możliwa poprzez zgłoszenie do urzędu skarbowego zmiany do 20 dnia następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca osiągnął pierwszy przychód w nowym roku podatkowym.

Wzrost składek na ZUS, danina solidarnościowa czy zmiany w zasadach rozliczania leasingu skłaniają polskich przedsiębiorców do szukania dodatkowych oszczędności, także w formie opodatkowania firmy.

Autopromocja

Podatek liniowy, ryczałt czy skala podatkowa?

Skala podatkowa jest powszechnie obowiązującą formą opodatkowania dochodów w Polsce. Pierwszy próg w wysokości 18-proc. dla dochodów do 85258 złotych, nadwyżka dochodów jest opodatkowana w wysokości 32-proc. Przedsiębiorca może teoretycznie skorzystać z kwoty wolnej od podatku, jednak jej wysokość (8000 złotych w 2019 roku) nie pozwala nawet na pokrycie wydatków na składki ZUS. Dla dochodu powyżej 13 000 złotych, ale niższego niż 85 528 złotych, kwota wolna wyniesie 3091 złotych. Przy dochodzie powyżej 85 528 złotych, ale mniej niż 127 000 zł kwota wolna od podatku maleje od 3091 zł do 1 zł. W przypadku zarobków powyżej 127 tys. rocznie kwota wolna od podatku maleje do zera!

Polska pod względem wysokości kwoty wolnej od podatku znajduje się na szarym końcu w Unii Europejskiej. Dla porównania mieszkańcy Wielkiej Brytanii mogą liczyć na 12500 funtów (około 60 tys. złotych) kwoty wolnej od podatku, Irlandii na 16500 euro (około 70 tys. złotych).

Rozwiązaniem często wybieranym przez podatników zarabiających powyżej 85 tys. rocznie jest wybór podatku liniowego w wysokości 19-proc. Rozwiązanie to pozwala uniknąć wpadnięcia w drugi próg skali podatkowej (32-proc). Minusem jest brak dodatkowych ulg wynikających z tej formy rozliczania dochodów. Kolejną formą opodatkowania dochodów przedsiębiorcy  jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ryczałtowcem może zostać każdy podatnik, także rozpoczynający działalność. W zależności od rodzaju prowadzonego biznesu stawki ryczałtu wynoszą odpowiednio:

 • 3-proc. - przewidziane głównie dla działalności gastronomicznych i handlowych,
 • 5,5-proc. - przewidziana głównie dla działalności wytwórczej, usług budowlanych i transportu drogowego samochodami o ładowności powyżej 2 ton,
 • 8,5-proc. - obejmuje większość usług,
 • 17% - dotyczy m.in. przetwarzania danych lub usług pośrednictwa,
 • 20% - dotyczy wolnych zawodów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wybierając ryczałt przedsiębiorca nie ma możliwości rocznego rozliczenia się z fiskusem razem z małżonkiem ani odliczania ulgi na dzieci.

Optymalizacja podatkowa polskich przedsiębiorców

Wzrost składek na ubezpieczenie społeczne, danina solidarnościowa czy zmiany w zasadach rozliczania leasingu skłaniają polskich przedsiębiorców do szukania dodatkowych oszczędności. Początek roku to także intensywny czas pod kątem planowania podatkowego, w tym międzynarodowej optymalizacji podatkowej, która nie kojarzy się już jedynie z działaniami największych światowych korporacji. Z optymalizacji podatkowej korzystają już przedsiębiorcy o dochodach netto rzędu 6 tys. złotych. Optymalizacja podatkowa w pełni legalny sposób pozwala przedsiębiorcy obniżyć wysokość należnych podatków. Polacy otwierają firmy za granicą z powodu niższego poziomu biurokracji i przejrzystego prawa - taki powód wskazało 57,8-proc. badanych w raporcie kancelarii podatkowej Admiral Tax.

Polecamy: 11 kluczowych zmian 2019 – PODATKI I KADRY

Wielka Brytania od lat pozostaje najpopularniejszym kierunkiem wybieranym przez polskich przedsiębiorców rejestrujących firmę za granicą. Rejestracja firmy w Wielkiej Brytanii to nie tylko oszczędność czasu, ale także wymierne korzyści fiskalne. Wysoka kwota wolna od podatku (ponad 60 tys. złotych od 2019 roku), przyjazny system ubezpieczeń społecznych (brak jakichkolwiek składek dla miesięcznych dochodów do wysokości około 3400 złotych) to tylko pierwsze przykłady korzyści wynikających z rejestracji firmy w Wielkiej Brytanii. Większość przedsiębiorców potwierdza, że prowadzenie firmy w Wielkiej Brytanii nie tylko się opłaca, ale jest po prostu łatwiejsze. A dla małych i średnich firm jest to bardzo ważny czynnik decydujący o tempie rozwoju biznesu. Wielka Brytania co roku podnosi kwotę wolną od podatku, ponieważ ma ona realny wpływ na bogacenie się obywateli oraz rozwój przedsiębiorczości. Brytyjski rząd wychodzi z prostego założenia - nie osiągasz wystarczających dochodów pozwalających na godne życie, to nie płacisz żadnych podatków. Polskie państwo z kolei najbardziej obciąża najmniej zarabiających, którzy muszą oddawać największą część swoich dochodów. Ku niezadowoleniu polskiego fiskusa liczba polskich przedsiębiorców rejestrujących firmę za granicą stale rośnie i ciężko oczekiwać, że ten trend się wkrótce zmieni.

Zobacz także: Moja firma

Autopromocja
Admiral Tax Ltd
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS obniży podstawę 8000 zł i odbierze świadczenie

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA