REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana formy opodatkowania firmy w 2019 r.

Zmiana formy opodatkowania firmy w 2019 r. /shutterstock.com
Zmiana formy opodatkowania firmy w 2019 r. /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

20 stycznia pełnił dla przedsiębiorców prowadzących firmę graniczną datę, do której można było dokonać zmiany formy opodatkowania firmy na kolejny rok podatkowy. Od początku roku 2019 zmiana formy opodatkowania jest możliwa poprzez zgłoszenie do urzędu skarbowego zmiany do 20 dnia następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca osiągnął pierwszy przychód w nowym roku podatkowym.

Wzrost składek na ZUS, danina solidarnościowa czy zmiany w zasadach rozliczania leasingu skłaniają polskich przedsiębiorców do szukania dodatkowych oszczędności, także w formie opodatkowania firmy.

REKLAMA

Autopromocja

Podatek liniowy, ryczałt czy skala podatkowa?

Skala podatkowa jest powszechnie obowiązującą formą opodatkowania dochodów w Polsce. Pierwszy próg w wysokości 18-proc. dla dochodów do 85258 złotych, nadwyżka dochodów jest opodatkowana w wysokości 32-proc. Przedsiębiorca może teoretycznie skorzystać z kwoty wolnej od podatku, jednak jej wysokość (8000 złotych w 2019 roku) nie pozwala nawet na pokrycie wydatków na składki ZUS. Dla dochodu powyżej 13 000 złotych, ale niższego niż 85 528 złotych, kwota wolna wyniesie 3091 złotych. Przy dochodzie powyżej 85 528 złotych, ale mniej niż 127 000 zł kwota wolna od podatku maleje od 3091 zł do 1 zł. W przypadku zarobków powyżej 127 tys. rocznie kwota wolna od podatku maleje do zera!

Polska pod względem wysokości kwoty wolnej od podatku znajduje się na szarym końcu w Unii Europejskiej. Dla porównania mieszkańcy Wielkiej Brytanii mogą liczyć na 12500 funtów (około 60 tys. złotych) kwoty wolnej od podatku, Irlandii na 16500 euro (około 70 tys. złotych).

Rozwiązaniem często wybieranym przez podatników zarabiających powyżej 85 tys. rocznie jest wybór podatku liniowego w wysokości 19-proc. Rozwiązanie to pozwala uniknąć wpadnięcia w drugi próg skali podatkowej (32-proc). Minusem jest brak dodatkowych ulg wynikających z tej formy rozliczania dochodów. Kolejną formą opodatkowania dochodów przedsiębiorcy  jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ryczałtowcem może zostać każdy podatnik, także rozpoczynający działalność. W zależności od rodzaju prowadzonego biznesu stawki ryczałtu wynoszą odpowiednio:

  • 3-proc. - przewidziane głównie dla działalności gastronomicznych i handlowych,
  • 5,5-proc. - przewidziana głównie dla działalności wytwórczej, usług budowlanych i transportu drogowego samochodami o ładowności powyżej 2 ton,
  • 8,5-proc. - obejmuje większość usług,
  • 17% - dotyczy m.in. przetwarzania danych lub usług pośrednictwa,
  • 20% - dotyczy wolnych zawodów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wybierając ryczałt przedsiębiorca nie ma możliwości rocznego rozliczenia się z fiskusem razem z małżonkiem ani odliczania ulgi na dzieci.

Optymalizacja podatkowa polskich przedsiębiorców

Wzrost składek na ubezpieczenie społeczne, danina solidarnościowa czy zmiany w zasadach rozliczania leasingu skłaniają polskich przedsiębiorców do szukania dodatkowych oszczędności. Początek roku to także intensywny czas pod kątem planowania podatkowego, w tym międzynarodowej optymalizacji podatkowej, która nie kojarzy się już jedynie z działaniami największych światowych korporacji. Z optymalizacji podatkowej korzystają już przedsiębiorcy o dochodach netto rzędu 6 tys. złotych. Optymalizacja podatkowa w pełni legalny sposób pozwala przedsiębiorcy obniżyć wysokość należnych podatków. Polacy otwierają firmy za granicą z powodu niższego poziomu biurokracji i przejrzystego prawa - taki powód wskazało 57,8-proc. badanych w raporcie kancelarii podatkowej Admiral Tax.

Polecamy: 11 kluczowych zmian 2019 – PODATKI I KADRY

Wielka Brytania od lat pozostaje najpopularniejszym kierunkiem wybieranym przez polskich przedsiębiorców rejestrujących firmę za granicą. Rejestracja firmy w Wielkiej Brytanii to nie tylko oszczędność czasu, ale także wymierne korzyści fiskalne. Wysoka kwota wolna od podatku (ponad 60 tys. złotych od 2019 roku), przyjazny system ubezpieczeń społecznych (brak jakichkolwiek składek dla miesięcznych dochodów do wysokości około 3400 złotych) to tylko pierwsze przykłady korzyści wynikających z rejestracji firmy w Wielkiej Brytanii. Większość przedsiębiorców potwierdza, że prowadzenie firmy w Wielkiej Brytanii nie tylko się opłaca, ale jest po prostu łatwiejsze. A dla małych i średnich firm jest to bardzo ważny czynnik decydujący o tempie rozwoju biznesu. Wielka Brytania co roku podnosi kwotę wolną od podatku, ponieważ ma ona realny wpływ na bogacenie się obywateli oraz rozwój przedsiębiorczości. Brytyjski rząd wychodzi z prostego założenia - nie osiągasz wystarczających dochodów pozwalających na godne życie, to nie płacisz żadnych podatków. Polskie państwo z kolei najbardziej obciąża najmniej zarabiających, którzy muszą oddawać największą część swoich dochodów. Ku niezadowoleniu polskiego fiskusa liczba polskich przedsiębiorców rejestrujących firmę za granicą stale rośnie i ciężko oczekiwać, że ten trend się wkrótce zmieni.

Zobacz także: Moja firma

Autopromocja
Admiral Tax Ltd
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

REKLAMA

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA

Są już propozycje nowych definicji budynku i budowli, na potrzeby podatkowe. Jest temat garaży wielostanowiskowych

Mamy już propozycje nowych definicji budynku i budowli oraz rozwiązanie kwestii opodatkowania garaży wielostanowiskowych. Zmiany zawiera projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym i innych ustaw, który został właśnie opublikowany na stronach rządowych.

Przedsiębiorca wydaje pieniądze na edukację i szkolenia. Kiedy może te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych firmy?

Czy przedsiębiorca może zaliczyć różnoraki wydatki edukacyjne i szkoleniowe do kosztów uzyskania przychodów? Przedsiębiorca może bowiem podjąć naukę w celu rozpoczęcia wykonywania określonej działalności gospodarczej lub zdobycia przewagi konkurencyjnej w ramach już wykonywanej. Nierzadko również dochodzi do otwierania nowej gałęzi prowadzonej działalności. Idąc tym samym tropem można spotkać się ze szkoleniami dla pracowników oraz współpracowników, które mogą okazać się korzystniejszym rozwiązaniem niż poszukiwanie nowych specjalistów. Co na ten temat sądzą organy podatkowe?

REKLAMA