REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej w 2019 r.

Dotacje na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej w 2019 r. /Fot. fotolia
Dotacje na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej w 2019 r. /Fot. fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowy 2019 rok dostarczył przedsiębiorcom szeroki wachlarz propozycji dofinansowania inwestycji. Przedsiębiorcy, którzy planują długookresowe kierunki rozwoju, nastawione na wdrażanie innowacji, wykorzystujących najnowsze rozwiązania i technologie, mają szansę na uzyskanie dofinansowania w ramach Funduszy Europejskich.

Autopromocja

W harmonogramach na 2019 rok znajdują się rozwiązania dedykowane tematom z zakresu prac badawczo-rozwojowych (B+R) oraz wdrożeń wyników tych prac, inwestycji dotyczących poprawy efektywności energetycznej, gospodarki niskoemisyjnej, ochrony środowiska, wykorzystania energii odnawialnej, rewitalizacji, medycyny, transportu, ale też rozwoju rynku pracy, czy sektora rolnego. Fundusze europejskie to jednak nie tylko wsparcie inwestycji służących wdrożeniu innowacji produktowych, czy infrastrukturalnych. Wśród dostępnych propozycji znajdują się rozwiązania zaadresowane również dla projektów z zakresu energetyki czy promocji eksportu.

Rodzaje dofinansowania dla przedsiębiorców w ramach funduszy europejskich

Prace B+R

Badania i rozwój to nieodłączny element obecnej perspektywy finansowej (2014–2020). Na przedsiębiorców czekają rozwiązania pozwalające sfinansować ich projekty badawczo – rozwojowe. W ramach POIR, jednym z bardziej popularnych wśród przedsiębiorców instrumentów wsparcia jest konkurs „Szybka Ścieżka” w ramach poddziałania 1.1.1. Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa, organizowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Zgodnie z przedstawionymi harmonogramami na 2019 rok, wnioski w ramach tego działania będzie można składać od 28 lutego do 1 lipca. Konkurs jest przeznaczony dla firm z sektora MŚP, jak również dla dużych przedsiębiorstw. Niezmiennie koncentruje się on na finansowaniu badań przemysłowych lub eksperymentalnych prac rozwojowych realizowanych przez przedsiębiorców i konsorcja.

Dofinansowanie udzielane jest m.in. na:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • badania przemysłowe lub eksperymentalne prace rozwojowe;
 • prace przedwdrożeniowe (pomoc de minimis lub pomoc publiczna dla MŚP).

Na realizację konkursu w 2019 roku przeznaczono kwotę 1 050 000 mln zł. Poziom dofinansowania zależy od statusu przedsiębiorstwa:

 • badania przemysłowe – maksymalnie 65% dla dużych przedsiębiorstw, 75% dla średnich i 80% dla mikro i małych firm;
 • prace rozwojowe – maksymalnie 40% dla dużych przedsiębiorstw, 50% dla średnich i 60% dla mikro i małych firm.

Wdrażanie wyników prac B+R

Dla przedsiębiorstw, które chciałyby wdrożyć wyniki prac B+R, istnieje szereg naborów w programach regionalnych poszczególnych województw oraz dwa konkursy ogólnokrajowe w ramach POIR – poddziałanie 3.2.1 Badania na rynek ogłaszane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz 3.2.2 Kredyt na innowacje technologiczne realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Naborami tymi powinny zainteresować się przede wszystkim firmy, które planują wdrożenie wyników prac B+R przeprowadzonych samodzielnie, na zlecenie lub zakupionych, prowadzących do wprowadzenia na rynek nowych bądź znacząco ulepszonych produktów (wyrobów lub usług). Projekty powinny dotyczyć innowacji co najmniej w skali kraju. Dla wdrożenia innowacyjnych rozwiązań - w skali co najmniej regionu dedykowane są działania w ramach RPO. W obu konkursach wsparciem objęte będą wydatki (m.in. środki trwałe) niezbędne do wdrożenia danej technologii, a poziom ich dofinansowania będzie ustalany zgodnie z regionalną mapą pomocy inwestycyjnej (nawet do 70% kosztów kwalifikowanych).

Kredyt na innowacje technologiczne to wsparcie finansowe, które jest przyznawane na zasadach komercyjnych przez banki współpracujące z BGK przy udziale własnym kredytobiorcy min. 25% kosztów kwalifikowanych. Dofinansowanie przyznawane jest w formie dotacji – tzw. „premii technologicznej”, w celu spłaty części zaciągniętego kredytu technologicznego. Konkurs Kredyt technologiczny nie posiada limitu dotyczącego minimalnej wartości kosztów kwalifikowanych, natomiast maksymalny poziom wsparcia to 6 mln zł. O wsparcie w ramach Badania na rynek mogą ubiegać się natomiast projekty, których wartość to minimalnie 5 mln zł.

Terminy naborów wniosków to:

 • Kredyt technologiczny – do 26 kwietnia 2019 roku
 • Badania na rynek – od 25 marca do 8 maja 2019 roku.

Oba konkursy przeznaczone są dla przedsiębiorstw z sektora MŚP.

Inwestycje w infrastrukturę Centrów Badawczo-Rozwojowych

W harmonogramie naboru wniosków dla Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) znajdują się rozwiązania dla przedsiębiorców planujących inwestycje z zakresu infrastruktury Centrów Badawczo-Rozwojowych (CBR), Działanie 2.1 Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw. Konkurs obejmuje dofinansowanie na tworzenie lub rozwój CBR. W ramach tego rozwiązania przedsiębiorcy mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości:

 • na infrastrukturę – do 70% wartości kosztów kwalifikowanych,
 • na prace rozwojowe – maksymalnie 45% wartości kosztów kwalifikowanych dla mikro- lub małego przedsiębiorcy, 35% dla średniego przedsiębiorcy i 25% dla dużych przedsiębiorstw,
 • w zakresie pomocy de minimis – maksymalnie 45% dla mikro- lub małego przedsiębiorcy, 35% dla średniego przedsiębiorcy i 25% dla dużych przedsiębiorstw.

Ogólna pula środków przeznaczona na ten cel to 400 mln zł. Termin naboru w ramach tego konkursu rozpoczyna się 11 marca 2019 r.

Polecamy: 11 kluczowych zmian 2019 – PODATKI I KADRY

Odnawialne źródła energii, kogeneracja

Innym rozwiązaniem dla przedsiębiorców na 2019 rok w ramach POIŚ są konkursy z zakresu: zmniejszenia emisyjności gospodarki, ochrony środowiska, czy rozwoju transportu. Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z rozwiązań przeznaczonych m.in. na:

 • budowę, przebudowę instalacji skutkującej zwiększeniem mocy zainstalowanych jednostek wykorzystujących odnawialne źródła energii;
 • budowę, przebudowę jednostek wysokosprawnej kogeneracji oraz przebudowę istniejących jednostek na jednostki wysokosprawnej kogeneracji wykorzystujące biomasę jako paliwo - dotyczy jednostek powyżej 20 MW; Budowa nowych/przebudowa jednostek wysokosprawnej kogeneracji o nominalnej mocy cieplnej mniejszej lub równej 20 MW, w przypadku instalacji opartych o inne paliwa; Realizacja kompleksowych projektów dotyczących budowy nowych lub przebudowy istniejących jednostek wysokosprawnej kogeneracji wraz z sieciami ciepłowniczymi lub sieciami chłodu.

Dla każdego ze wskazanych działań został przewidziany budżet w wysokości 200 mln zł.

Zobacz także: Moja firma


Promocja eksportu

Promocję swojej działalności za granicą, przedsiębiorcy mogą sfinansować w ramach krajowych Programów Operacyjnych tj. Inteligentny Rozwój i Polska Wschodnia oraz w ramach konkursów regionalnych dla danego województwa. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości jest operatorem konkursu poddziałania 3.3.3 Wsparcie MŚP w promocji marek produktowych – Go to Brand. Jego celem jest sfinansowanie projektów dotyczących uczestnictwa w działaniach objętych programem promocji o charakterze ogólnym na wskazanych rynkach perspektywicznych i/lub uczestnictwa w działaniach promocyjnych przewidzianych w branżowych programach promocji w celu promowania marek produktowych (wyrobów/usług), które mają szansę stać się markami rozpoznawalnymi na rynkach zagranicznych oraz promowania Marki Polskiej Gospodarki. Budżet konkursu to 150 mln zł. Nabór wniosków rozpocznie się 25 lutego 2019 r.

Wsparcie na podobne projekty można uzyskać również w ramach działania 1.2 Internacjonalizacja MŚP, Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Dofinansowanie będą mogły uzyskać projekty obejmujące kompleksowe, indywidualne, profilowane pod odbiorcę działania związane z opracowaniem i przygotowaniem do wdrożenia nowego modelu biznesowego związanego z internacjonalizacją działalności wnioskodawcy.

Kalendarium naboru wniosków wybranych konkursów

Podsumowanie

Starając się o dofinansowanie ze środków UE niezbędne jest rzetelne przygotowanie projektu wraz z niezbędnymi załącznikami dotyczącymi dokumentacji konkursowej. Warto pamiętać, że jednym z aspektów, który jest szczególnie wnikliwie oceniany, jest gotowość do realizacji projektu. Obejmuje to nie tylko tak kluczowe kwestie jak przygotowanie dokumentacji technicznej czy środowiskowej, ale również źródła finansowania inwestycji. W przypadku projektów z zakresu prac B+R ważnym aspektem jest poziom innowacyjności – w konkursach ogólnopolskich rezultat projektu powinien cechować się innowacyjnością co najmniej w skali kraju.

Źródło: Accreo Sp. z o.o. Dział Doradztwa Europejskiego

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA