REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są prawa i obowiązki pośrednika transakcyjnego

 Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”
Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.
Prawa i obowiązki pośrednika transakcyjnego /fot. Shutterstock
Prawa i obowiązki pośrednika transakcyjnego /fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pośrednikiem transakcyjnym może być osoba fizyczna, prawna lub inna jednostka organizacyjna, zarejestrowana w PZPN, która nieodpłatnie lub za wynagrodzeniem reprezentuje klub lub zawodnika przy negocjacjach i zawieraniu umowy transferowej względnie kontraktu. Przyjrzyjmy się jakie prawa i obowiązki ma pośrednik transakcyjny.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 Uchwały nr III/42 z dnia 27 marca 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie współpracy z pośrednikami transakcyjnymi, pośrednik lub osoba fizyczna będąca udziałowcem/partnerem/wspólnikiem/członkiem lub zasiadająca w organach zarządzających lub nadzorczych Pośrednika zobowiązana jest do niezawierania, pod sankcją dyscyplinarną, umów cywilnoprawnych z Zawodnikami lub ich przedstawicielami ustawowymi innych niż Umowy pośrednictwa, których przedmiotem będzie reprezentowanie interesów takich Zawodników lub ich przedstawicieli ustawowych w odniesieniu do negocjowania i zawierania Umów transferowych lub Kontraktów. Zgodnie z ust. 2 i 3, zawodnik i klub będące podmiotami transakcji są zobowiązani do zgłoszenia do Komisji Dyscyplinarnej PZPN wszelkich prób zawarcia przez Pośrednika lub inną osobę fizyczną, osobę prawną lub inną jednostkę organizacyjną umowy cywilnoprawnej innej niż Umowa pośrednictwa z zawodnikiem lub jego przedstawicielami ustawowymi, której przedmiotem będzie m.in. reprezentowanie interesów takiego Zawodnika lub jego przedstawicieli ustawowych w odniesieniu do negocjowania i zawierania umowy transferowej lub kontraktu.

Autopromocja

Ponadto, zgodnie z ust. 4 i 5, zawodnik i klub zobowiązani są do zgłoszenia do Komisji Dyscyplinarnej PZPN wszelkich prób powoływania się przez Pośrednika lub przez inną osobę fizyczną, osobę prawną lub inną jednostkę organizacyjną reprezentującą Klub lub zawodnika na umowę cywilnoprawną inną niż Umowa pośrednictwa, której przedmiotem będzie m.in. reprezentowanie interesów takiego Klubu w odniesieniu do negocjowania i zawierania Umowy transferowej lub Kontraktu.

Wynagrodzenie pośrednika

Zgodnie z art. 7 Uchwały, pośrednik może być wynagradzany wyłącznie przez klub lub zawodnika, z którym zawarł Umowę pośrednictwa, a wysokość wynagrodzenia należnego pośrednikowi działającemu w imieniu zawodnika ustalona zostaje w umowie pośrednictwa, którą strony zobowiązane są zawrzeć przed zawarciem Kontraktu i powinna zostać określona na podstawie zasadniczego wynagrodzenia zawodnika w czasie całego okresu objętego kontraktem. Klub korzystający z usług Pośrednika wypłaci mu wynagrodzenie uzgodnione w Umowie pośrednictwa. Dozwolone jest dokonywanie płatności ratalnych.

Uchwała rekomenduje także aby całkowita kwota wynagrodzenia za jedną transakcję należna pośrednikowi, który działał przy jej zawarciu w imieniu zawodnika nie przekraczała 3% zasadniczego wynagrodzenia zawodnika za cały okres obowiązywania danego Kontraktu. Nie jest to przepis bezwzględnie obowiązujący, a jedynie rekomendacja. Podobne rekomendacje dotyczą całkowitych kwot wynagrodzenia za jedną transakcję należna Pośrednikowi, który działał przy jej zawarciu w imieniu Klubu w celu zawarcia Kontraktu z Zawodnikiem oraz za jedną transakcję należna Pośrednikowi, który działał przy jej zawarciu w imieniu Klubu w celu zawarcia Umowy transferowej. Tu również rekomendowane jest nie więcej niż 3% wartości całej transakcji.

Kluby zobowiązane są ponadto zapewnić, iż każda płatność uiszczana przez jeden z nich na rzecz drugiego w związku ze zmianą przynależności klubowej Zawodnika jako: suma transferowa, ekwiwalent czy wkład solidarnościowy nie były płacone w całości lub w części za pośrednictwem lub do pośrednika oraz że te płatności nie będą uiszczane przez pośrednika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zakaz ten obejmuje również zakaz udziału pośrednika w jakiejkolwiek płatności w związku z przyszłą zmianą przynależności klubowej zawodnika albo zawarciem w przyszłości kolejnego kontraktu przez zawodnika. Powyższy zakaz nie dotyczy jednak sytuacji, gdy w umowie pośrednictwa zawartej przez pośrednika z klubem odstępującym zawodnika warunki płatności prowizji z tytułu przyszłego transferu tego zawodnika zostały sformułowane kwotowo w stosunku do sumy transferowej. Zabroniona jest również cesja roszczeń związanych ze zmianą przynależności klubowej z udziałem pośredników.

Zgodnie z art. 7 ust. 9 Uchwały, z zastrzeżeniem treści postanowień Uchwały jakiekolwiek wynagrodzenie za usługi pośrednika może zostać wypłacone wyłącznie przez podmiot, tj. klub lub zawodnika, który zawarł z pośrednikiem Umowę pośrednictwa, bezpośrednio pośrednikowi.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której zawodnik może upoważnić klub do realizacji, w imieniu zawodnika, wymagalnej na podstawie umowy pośrednictwa płatności wobec pośrednika, która zostanie pokryta z wynagrodzenia wynikającego z kontraktu. Upoważnienie takie, pod rygorem nieważności, musi zostać umieszczone, wraz ze wskazaniem wysokości tejże płatności, w kontrakcie. Bez takiej klauzuli, płatność zawodnika na rzecz pośrednika nie może zostać dokonana przez klub.

Ochrona niepełnoletnich

Zgodnie z art. 7 ust. 12, zabrania się uiszczania przez zawodnika niepełnoletniego lub klub jakichkolwiek opłat na rzecz pośrednika w związku z zawarciem kontraktu lub umowy transferowej zawodnika niepełnoletniego lub zaciągania zobowiązań dotyczących uiszczenia jakichkolwiek opłat na rzecz pośrednika w związku z zawarciem takiego kontraktu lub umowy transferowej w przyszłości. Naruszenie tego postanowienia skutkować będzie odpowiedzialnością dyscyplinarną, zgodnie z postanowieniami Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN.

Rejestracja umowy i transakcji

Każda umowa pośrednictwa i transakcja zrealizowana przez pośrednika musi być zarejestrowana w systemie komputerowym Polskiego Związku Piłki Nożnej. Zgodnie z art. 9 Uchwały, do dnia 31 marca każdego roku kalendarzowego PZPN opublikuje na swojej stronie internetowej imiona i nazwiska wszystkich Pośredników, którzy zostali zarejestrowani w związku z czynnościami objętymi treścią m.in. Uchwały, umowy pośrednictwa oraz wszystkie transakcje, w których brali oni udział w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Równocześnie PZPN opublikuje łączną wysokość wynagrodzeń lub innych należności, jakie zawodnicy i kluby wypłacili danemu pośrednikowi, w postaci kwoty łącznej za wszystkich zawodników danego pośrednika oraz w postaci kwoty łącznej wypłaconej przez dany klub.

Zawarcie umowy z osobą nieposiadającą uprawnień pośrednika

Zgodnie z art. 10 ust. 1 Uchwały, klub lub zawodnik, który zawiera umowę pośrednictwa z osobą nieposiadającą uprawnień Pośrednika podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej

Odpowiedzialność dyscyplinarna

Klub, Zawodnik lub Pośrednik, który narusza lub stosuje postanowienia Uchwały nr III/42 w sposób niezgodny z jej treścią oraz innymi postanowieniami regulacji PZPN podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej, a osoba, która podejmie działania lub zawiera umowę pośrednictwa nie posiadając uprawnień pośrednika nie może być wpisana na listę pośredników na dwa kolejne sezony, a w przypadku podjęcia dalszego działania lub kolejnego zawarcia umowy pośrednictwa bez uprawnień Pośrednika osoba taka nie może być wpisana na listę Pośredników na okres pięciu kolejnych sezonów lub na stałe.

Postępowanie dyscyplinarne prowadzone jest na podstawie Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN oraz innych właściwych przepisów, na wniosek Rzecznika Ochrony Prawa Związkowego, Rzecznika Dyscyplinarnego lub Zespołu działającego w ramach Komisji ds. Prawnych Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Maciej Żyłka
Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA