REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na jakich warunkach udzielane są ulgi podatkowe na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw

Sławomir Biliński

REKLAMA

Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o pomoc w postaci ulg w spłacie zobowiązań podatkowych. Pomoc ta może być udzielona na: nową inwestycję, usługi doradcze świadczone przez doradców zewnętrznych, udział w targach i wystawach. Zasady przyznawania pomocy określa rozporządzenie Rady Ministrów, które obowiązuje od 25 czerwca br. do 31 grudnia 2008 r.

Uprawnieni do pomocy

Uprawnieni do korzystania z pomocy w formie ulg podatkowych są mali i średni przedsiębiorcy w myśl prawa UE. Rozporządzenia nie stosuje się do pomocy:

1) udzielanej w zakresie produktów rybołówstwa i akwakultury, a także do działalności związanej z produkcją pierwotną produktów rolnych oraz produkcją i obrotem produktami mającymi imitować lub zastępować mleko i przetwory mleczne,

2) udzielanej dla działalności związanej z wywozem, jeżeli pomoc jest bezpośrednio związana z ilością wywożonych produktów, utworzeniem i funkcjonowaniem sieci dystrybucyjnej lub innymi wydatkami bieżącymi związanymi z prowadzeniem działalności wywozowej, z wyjątkiem pomocy na pokrycie kosztów udziału w targach handlowych, kosztów badań lub usług konsultingowych przeprowadzanych w celu wprowadzenia nowego bądź istniejącego produktu na nowy rynek,

3) uwarunkowanej pierwszeństwem użycia towarów produkcji krajowej względem towarów przywożonych,

4) udzielanej w sektorze górnictwa węgla.

Formy pomocy

Mali i średni przedsiębiorcy mogą skorzystać z pomocy w formie określonej przepisami Ordynacji podatkowej, tj. z:

l odroczenia terminu płatności podatku,

l rozłożenia zapłaty podatku na raty,

l odroczenia lub rozłożenia na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami oraz

l umorzenia w całości lub w części zaległości podatkowych, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej.

Pomoc indywidualna

W niektórych przypadkach ulgi podatkowe stanowią pomoc indywidualną, która może być udzielona po zatwierdzeniu jej przez Komisję Europejską. Dotyczy to m.in. przypadku, w którym ogólna wartość pomocy brutto stanowi równowartość co najmniej 15 000 000 euro, lub wnioskującym o pomoc jest średni przedsiębiorca realizujący proces restrukturyzacji. Za pomoc indywidualną uważa się też sytuację, gdy ogólna kwota kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą stanowi równowartość co najmniej 25 000 000 euro oraz wielkość pomocy wynosi co najmniej 50%. Ta ostatnia sytuacja dotyczy głównie przedsiębiorców prowadzących działalność w sektorze hutnictwa żelaza i stali albo w sektorze włókien syntetycznych lub jeżeli inwestycje dotyczą przetwarzania i obrotu niektórymi produktami rolnymi (§ 3 rozporządzenia).

Pomoc na nowe inwestycje

Pomoc jest udzielana, pod warunkiem że przedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą w regionie lokalizacji inwestycji przez co najmniej 5 lat od dnia zakończenia inwestycji i wkład przedsiębiorcy w jej finansowanie wyniesie co najmniej 25%. Przedsiębiorca musi złożyć oświadczenie o spełnianiu tych wymogów.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Dla przedsiębiorców istotną informacją jest, co zalicza się do kosztów, które kwalifikują się do objęcia pomocą na nowe inwestycje. Są to m.in. wydatki na grunty, budynki, maszyny i urządzenia. Koszty te obejmują również wydatki na nabycie nowych technologii przez nabycie praw patentowych, licencji, know-how lub nieopatentowanej wiedzy technologicznej. Przedsiębiorcy mogą też skorzystać z pomocy obejmującej koszty zatrudnienia związane z nowo tworzonymi miejscami pracy. Pomoc ta obejmuje dwuletnie koszty wynagrodzenia brutto powiększone o obowiązkowe ubezpieczenia społeczne. Skorzystanie z tej pomocy zależy od spełnienia takich warunków, jak m.in. związek nowych miejsc pracy z realizacją nowej inwestycji i utworzenie ich w ciągu trzech lat od zakończenia inwestycji. W przedsiębiorstwie powinien nastąpić wzrost zatrudnienia, a nowe stanowiska powinny zostać utrzymane przez co najmniej pięć lat.

Pomoc na usługi doradcze i udział w targach

Warunkiem udzielenia pomocy na zewnętrzne usługi doradcze jest to, by nie obejmowały one doradztwa stałego, związanego z bieżącą działalnością operacyjną. Pomocy nie można uzyskać na doradztwo podatkowe, stałą obsługę prawną lub doradztwo marketingowe.

Warunkiem udzielenia pomocy na udział w określonych targach i wystawach jest to, że przedsiębiorca będzie uczestniczyć w określonym targu po raz pierwszy.

Limity pomocy

Wysokość pomocy brutto na nową inwestycję, obliczona na podstawie kosztów inwestycji lub kosztów zatrudnienia, nie może przekraczać procentowo określonych wartości, które podajemy w tabeli. Z kolei wielkość pomocy brutto na usługi doradcze świadczone przez doradców zewnętrznych nie może przekroczyć 50% wartości kosztów tych usług. Ten sam limit został przewidziany na udział w określonych targach i wystawach.

l rozporządzenie Rady Ministrów z 20 czerwca 2007 r. w sprawie udzielania niektórych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw - Dz.U. Nr 110, poz. 758

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS obniży podstawę 8000 zł i odbierze świadczenie

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA