| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Nowe formy pomocy dla firm zagrożonych niewypłacalnością od 1 stycznia 2016 r.

Nowe formy pomocy dla firm zagrożonych niewypłacalnością od 1 stycznia 2016 r.

Sejm uchwalił ustawę – Prawo restrukturyzacyjne, która wprowadzi nowe mechanizmy wsparcia dla firm z problemami finansowymi. Zaproponowane rozwiązania przewidziane ustawie, pozwalają na przeprowadzenie restrukturyzacji zobowiązań zagrożonej niewypłacalnością firmy i zapobieżenie jej likwidacji. Nowe regulacje w zakresie Prawa restrukturyzacyjnego mają wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

Uchwalona przez Sejm ustawa – Prawo restrukturyzacyjne przewiduje następujące formy postępowań restrukturyzacyjnych:

  • postępowanie o zatwierdzenie układu;
  • przyspieszone postępowanie układowe;
  • postępowanie układowe;
  • postępowanie sanacyjne.

Kto skorzysta z pomocy?

Wskazane wyżej postępowania mają na celu umożliwienie firmie zawarcie układu z wierzycielami lub przeprowadzenie działań sanacyjnych w przypadku postępowania sanacyjnego.

Inkubator przedsiębiorczości a podatki

Ustawa będzie miała zastosowanie dla przedsiębiorców. Z rozwiązań w niej zawartych nie będzie mógł skorzystać: Skarb Państwa i samorządy, banki państwowe, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji oraz fundusze inwestycyjne.

Przebieg postępowań

Postępowanie restrukturyzacyjne będzie można prowadzić wobec dłużnika niewypłacalnego lub zagrożonego niewypłacalnością. Uczestnikami postępowania restrukturyzacyjnego będą: dłużnik, wierzyciel osobisty dłużnika, któremu przysługuje wierzytelność bezsporna jak również wierzyciel osobisty dłużnika, któremu przysługuje wierzytelność sporna i który uprawdopodobnił swoją wierzytelność oraz został dopuszczony do udziału w sprawie przez sędziego-komisarza.

Ustawa umożliwia dłużnikowi złożenie propozycji układowych, obejmujących jedynie niektóre zobowiązania, których restrukturyzacja ma zasadniczy wpływ na dalsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa dłużnika.

Polecamy produkt: Samochód w firmie 2015 - multipakiet

Ustawa daje możliwość przeprowadzenia przyspieszonego postępowania układowego, w przypadku którego, w terminie dwóch tygodni od dnia jego otwarcia, nadzorca sądowy będzie sporządzał i składał sędziemu-komisarzowi: plan restrukturyzacyjny, uwzględniający propozycje restrukturyzacji przedstawione przez dłużnika, spis wierzytelności, a także spis wierzytelności spornych.

Prawo restrukturyzacyjne umożliwi dopasowanie rodzaju postępowania w zależności od sytuacji finansowej, w jakiej znajduje się firma.

Wniosek o restrukturyzację a wniosek o ogłoszenie upadłości

W razie złożenia wniosku o restrukturyzację i wniosku o ogłoszenie upadłości, wniosek o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego będzie miał pierwszeństwo przed wnioskiem o ogłoszenie upadłości. Nie będzie to jednak pierwszeństwo o charakterze bezwzględnym.

Omawiana ustawa nowelizuje także Prawo upadłościowe. Wprowadzona będzie nowa definicja stanu niewypłacalności, a w konsekwencji przesłanki niewypłacalności.

Zmiany w prawie upadłościowym i naprawczym – restrukturyzacja zamiast likwidacji

Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości

Ustawa przewiduje utworzenie Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości, który będzie zawierał m.in. wyszukiwarkę prowadzonych spraw upadłościowych oraz wykaz syndyków i biegłych. W Rejestrze będą znajdowały się informacje o wszystkich postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Będzie można się z niego dowiedzieć, która spółka jest w upadłości i na jakim etapie znajduje się postępowanie. Korzystanie z rejestru będzie bezpłatne. Rejestr będzie również zawierał wzory pism i formularzy.

Przepisy Prawa restrukturyzacyjnego mają wejść w życie 1 stycznia 2016 r. Obecnie ustawą zajmie się Senat.

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »