| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Zasady rejestracji dla celów VAT przedsiębiorców zagranicznych w Polsce

Zasady rejestracji dla celów VAT przedsiębiorców zagranicznych w Polsce

W chwili obecnej w Polsce istnieje możliwość prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorców zagranicznych z państwami należącymi do Wspólnoty Europejskiej

WAŻNE

Z art. 10 ust. 4 ustawy wynika, że przy ustalaniu całkowitej wartości wewnątrzwspólnotowego nabycia nie bierze się pod uwagę wartości nabycia wyrobów akcyzowych zharmonizowanych oraz nowych środków transportu.

PRZYKŁAD

Mieszkający w Polsce przedsiębiorca szwedzki prowadzący działalność jako podatnik zwolniony podmiotowo z VAT zakupił w Czechach kserokopiarkę za kwotę 12 000 złotych. Zakup ten nie będzie stanowił wewnątrzwspólnotowego nabycia, ponieważ nie przekroczono progu 50 000 złotych.

Limit dla wewnątrzwspólnotowego nabycia

W przypadku gdy łączna wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia nie przekroczy limitu 50 000 złotych, zagraniczni przedsiębiorcy w myśl art. 10 ust. 6 i 7 ustawy o VAT mogą wybrać Polskę jako miejsce wewnątrzwspólnotowego nabycia pod warunkiem pisemnego zawiadomienia właściwego miejscowo naczelnika urzędu skarbowego o skorzystaniu z tego wyboru przed dokonaniem nabycia, od którego czynności te mają być rozliczane przez te podmioty na terytorium kraju. Opcja ta obowiązuje co najmniej przez 2 lata, licząc od końca miesiąca, w którym oświadczenie zostało złożone, a po upływie tego okresu podmioty zagraniczne mogą rezygnować z korzystania z tego sposobu rozliczania transakcji. W takim wypadku, zgodnie z art. 10 ust. 8 tej ustawy, o tej rezygnacji są oni zobowiązani zawiadomić na piśmie naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym zrezygnują z opodatkowania.

Kiedy przedsiębiorca zagraniczny musi działać przez przedstawiciela ustawowego?

Z art. 204 ust. 1 Dyrektywy 112 w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej wynika, że państwa członkowskie Unii Europejskiej mogą wprowadzić obowiązek ustanowienia przedstawiciela podatkowego, w przypadku gdy podlegająca opodatkowaniu transakcja dokonywana jest przez podatnika niemającego siedziby w państwie członkowskim, w którym VAT jest należny, i gdy z państwem, w którym ten podatnik ma siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności nie istnieje żaden instrument prawny dotyczący wzajemnej pomocy w zakresie podatków pośrednich.

W myśl art. 15 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku, gdy siedziba lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej lub stałe miejsce zamieszkania podmiotu zagranicznego nie znajdują się na terytorium Polski, podmiot, który jest zobowiązany do zarejestrowania się jako podatnik VAT czynny, musi wyznaczyć przedstawiciela podatkowego. Taki obowiązek nie dotyczy jedynie podmiotów zagranicznych, których siedziba, stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się na terytorium któregokolwiek państwa członkowskiego Unii Europejskiej (§ 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie przypadków, w których nie ma konieczności ustanawiania przedstawiciela podatkowego).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GP People sp. z o.o. sp.K.

Agencja Pracy Tymczasowej i Doradztwa Personalnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »